Jak tanio wyremontować łazienkę? cz.1

remont łazienki 1

Wiosna to czas zmian nie tylko w pogodzie, ale i w naszym wyglądzie i wyglądzie naszych mieszkań. Często to właśnie na wiosnę decydujemy się na remont lub odświeżenie łazienki, które jest jednym z najbardziej kosztownych przedsięwzięć w domu, dlatego dziś podpowiemy Wam jak tanio wyremontować łazienkę by była nie tylko funkcjonalna ale i modna.

 

Każdy remont należy rozpocząć od skompletowania odpowiednich narzędzi. W zależności od wielkości remontu który chcemy przeprowadzić powinniśmy zastanowić się, które z napraw i zmian jesteśmy w stanie wykonać sami, a co powierzyć w ręce fachowców. Na początek zastanawiamy się nad ścianami i podłogą. Najczęstszym rozwiązaniem są oczywiście kafelki, glazury i płytki na ścianach oraz podłodze. Jeśli decydujemy się własnoręcznie je położyć powinniśmy zaopatrzyć się nie tylko w podstawowe narzędzia jak poziomica i szpachelki, ale także pomyśleć nad sposobem usunięcia starych płytek. Do tego zadania potrzebny nam będzie młotek lub stalowy przebijak, a jeśli mamy taką możliwość możemy wykorzystać młotowiertarkę. Po usunięciu płytek należy wyrównać ściany za pomocą szlifierki. Wszelkie narzędzia, które będą niezbędne do rozpoczęcia remontu znajdziecie w internecie, polecamy zajrzeć do Castoramy, gdzie w zakładce Narzędzia i akcesoria znajdziecie wszelkie niezbędne sprzęty m.in. szpachelki (7,64zł/szt.) czy krzyżyki do płytek (5,98zł).

 

 

Gdy ściany będą gotowe zaczynamy nakładanie płytek bądź tapety. Na tym etapie powinniśmy wiedzieć jaki styl i kolorystykę chcemy uzyskać. Jeśli decydujecie się na płytki polecamy zajerzeć do Outletu Nexterio, gdzie znajdziecie piękne płytki ścienne w atrakcyjnych cenach. 

 

Warto zastanowić się, czy chcemy aby ściany były wyrazistym elementem łazienki, czy zdecydujemy się na nadanie charakteru łazience poprzez dodatki. Jeśli nie lubicie częstych zmian, i nie chcecie bawić się w szukanie zbyt wielu dodatków wybierzcie na ściany bardziej odważny wzór, który przyciągnie uwagę. Sprawdzi się tutaj metoda nałożenia na większości ścian neutralnych płytek, a na jednej glazury bądź tapety ze wzorem. 

 

Jeśli chcecie jednak, aby łazienka była bardziej neutralnym wnętrzem, wybierzcie jasne, gładkie ściany lub te z delikatnym wzorem. Śledząc w Leroy Merlin promocje płytek możecie znaleźć naprawdę piękne wzory w niższych cenach. My wybraliśmy dla Was trzy neutralne materiały, które świetnie sprawdzą się w łazience. Pierwszą glazurę w kolorze szarym w promocyjnej cenie kupicie tutaj za 29,97zł/m2. Taka glazura może znaleźć się na jednej ze ścian zestawiona z innym, jaśniejszym kolorem, jeśli łazienka nie jest zbyt duża. Możemy ją zestawić z drugą glazurą w kolorze białym, którą zamówicie także w Leroy Merlin (Glazura Bianca Cersanit). Jak połączyć te dwie glazury? Na przykład tworząc jaśniejszą z nich poziomy pasek lub metodą jednej innej ściany. Trzecia propozycja to kamień dekoracyjny, który również świetnie się sprawdzi jako element na jednej ze ścian, a zamówicie go w promocyjnej cenie 24,90zł za opakowanie (Kamień dekoracyjny Murro Bianco).

 

Gdy

wybierzemy już płytki zaczynamy dobór armatury oraz mebli łazienkowych. Możecie kupić je taniej śledząc w Castorama wyprzedaż umywalek i innego wyposażenia. Pierwsza propozycja to czarna szklana umywalka Brora (198 zł), która spełni idealnie funkcję dekoracyjną. Jest nowoczesna i elegancka, ale przy wyborze tak charakterystycznego elementu należy pamiętać, by umiejętnie dobrać resztę wyposażenia i dodatki. Druga propozycja to niepozorna owalna ceramiczna Nessa (178 zł), która na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżnia, jednak jest bardzo nowoczesna i świetnie sprawdzi się w łazience, w której chcemy „zagrać” dodatkami. Dwie pozostałe to klasyczne propozycje. Jeśli nasza łazienka ma być neutralnym pomieszczeniem właśnie takie wzory powinniśmy brać pod uwagę. Okrągłą umywalkę Vorma kupimy za 178 zł, a model kwadratowy Hendra za 168 zł.

 

Do umywalki oczywiście niezbędna jest bateria. Tutaj proponujemy dwa modele, jeden bardziej nowoczesny, a drugi klasyczny. Bateria Cooke&Lewis (148 zł) będzie dobrze wyglądać z dwoma pierwszymi umywalkami które zaproponowaliśmy, a bateria Ferro (ok. 65zł) to klasyczny model, który powinniśmy dopasować do klasycznej umywalki. Dobierając baterię należy pamiętać by pasowała ona do umywalki, jeśli nie jesteśmy pewni, czy te które wybraliśmy pasują lub nie mamy pomysłu, najbezpieczniejszym rozwiązaniem będą klasyczne modele. Nawet przy takich rozwiązaniach dopierając inne łazienkowe dodatki możemy stworzyć nowoczesne wnętrze, a nieumiejętnie łącząc te elementy nabawimy sobie więcej problemów niż pożytku.

Remontując lub odświeżając łazienkę powinniśmy kierować się nie tylko designem ale przede wszystkim jej funkcjonalnością, dlatego w kolejnej części wpisu pokażemy Wam jak dobrać elementy do części kąpielowej łazienki oraz jakie dodatki i akcesoria są absolutnym „must have” w każdej łazience.