Jak sortować odpady? Przedstawiamy kompletny przewodnik

25.05.2022 Paulina Udostępnij

Czy staracie się sumiennie podchodzić do sortowania odpadów? W przypadku niektórych rodzajów odpadów po prostu nie możemy sobie z tym poradzić. Pomoże Wam w tym ten przewodnik, który podpowie jak prawidłowo sortować śmieci.

 

Jak sortować śmieci? Aktualnie rodzaje sortowania są ograniczone. Kiedyś recykling wyglądał zupełnie inaczej. Spójrzmy prawdzie w oczy, zanim Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, nasze ustawodawstwo było znacznie bardziej swawolne. Dziś jednak przeciętny obywatel stara się prowadzić segregację znacznie bardziej odpowiedzialnie. Z roku na rok te wysiłki i ich wyniki są coraz lepsze.

Jak zorientować się w poszczególnych kolorach pojemników? Co powinno się w nich znaleźć, a co nie? Więcej informacji na temat ogólnych zasad sortowania odpadów w sektorze publicznym, można znaleźć w tym artykule. Instrukcje, które można umieścić na lodówce, znajdują się na końcu tego artykułu.

segregacja odpadów

Szukasz szerokiego wyboru designerskich pojemników na śmieci do każdego domu? Wybierz z szerokiej gamy pojemników na odpady sortowane w 4home.

Segregacja odpadów jest zależna od lokalizacji

 

Każda gmina ma swoje własne wymagania dotyczące sortowania. Sortowanie odpadów w mieszkaniu jest nieco łatwiejsze, ponieważ można mieć pewność, że przed budynkiem mieszkalnym po prostu będą pojemniki.

Inaczej jest w przypadku mniejszych wsi i miasteczek. Niektóre gminy posiadają pojemniki do segregacji odpadów, inne wybrały nieco bardziej przyjazną dla środowiska alternatywę. Mianowicie worki lub torby na posortowane odpady lub inne pojemniki do zbierania odpadów. Oczywiście, taka konserwacja recyklingu jest nieco trudniejsza. Należy stworzyć miejsce do przechowywania posegregowanych odpadów. Wtedy sortowanie odpadów będzie prostsze.

Czy wiecie, która firma prowadzi zbiórkę odpadów w Waszej gminie? Ponieważ warunki recyklingu różnią się w zależności od firmy, należy skontaktować się bezpośrednio z firmą, a wszelkie podstawowe informację o segregacji śmieci znajdziecie tu:

Zasady segregowania odpadów komunalnych

ciekawostka o śmieciach

 

Jak radziliśmy sobie z odpadami w 2021 roku?

 

Kwestie takie jak konsumpcjonizm, kryzys klimatyczny i ochrona środowiska stają się coraz bardziej powszechne w społeczeństwie. Idealnie byłoby więc osiągnąć punkt, w którym będziemy produkować mniej odpadów.

Jednak nie do końca tak jest. Nie udało nam się osiągnąć celów wynikających z członkostwa w UE. Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że nawet w 2020 roku nie wyłamiemy się z długoterminowego negatywnego trendu. Średnio każdy z nas wyprodukował więcej odpadów niż w roku poprzednim.

Jeśli do tej pory nie poddałeś recyklingowi całkowicie odpowiedzialnie, nieważne. Lepiej zacząć teraz niż wcale. Motywacją mogą być pojemniki na śmieci do sortowania odpadów na VidaXL po obniżonych cenach.

Ogólny udział odpadów

ogólny udział odpadów

Odsetek odpadów poddanych recyklingowi

Każdy mieszkaniec Polski wytworzył około 283 kg odpadów. Najwięcej śmieci wytwarzają mieszkańcy woj. dolnośląskiego, a najmniej świętokrzyskiego. Według najnowszych danych GUS w 2015 r. w Polsce zebranych zostało 10863,5 tys. ton odpadów komunalnych, a więc o 5,2 proc. więcej niż rok wcześniej. 

Źródło: portalkomunalny.pl

Głównym problemem naszego kraju jest duże uzależnienie od składowisk odpadów. Skuteczne sortowanie odpadów z pewnością może pomóc, podobnie jak kompostowanie. Jak jednak sortować w sposób jak najbardziej efektywny? Musimy znać prawa sortowania i unikać niepożądanych błędów podczas recyklingu.

odpady w Polsce

 

Kolor czarny dla odpadów komunalnych

 

Można by pomyśleć, że wszyscy wiedzą, co powinno znaleźć się w odpadach zmieszanych. Nie do końca tak jest. Nawet dziś ludzie nie wiedzą, co powinno znaleźć się w tym pojemniku, a co nie. Najczęstszym błędem jest oczywiście wyrzucanie do czarnych pojemników śmieci, które z łatwością można poddać recyklingowi.

Innym problemem są odpady niebezpieczne. Często w pojemnikach znajduje się olej spożywczy, którego nie chcemy zawozić na stację benzynową lub do innych punktów zbiórki. Możemy również znaleźć odpady materiałów budowlanych lub mebli, należące do punktu skupu złomu. Latarki, lekarstwa czy paragony z kasy fiskalnej nie są tu wyjątkiem.

kontener na śmieci

 

Żółty dla tworzyw sztucznych

 

Segregując tworzywa sztuczne, oszczędzamy zasoby pierwotne, takie jak ropa naftowa, gaz ziemny czy energia, związana z wydobyciem. Recykling tworzyw sztucznych jest jednak daleki od doskonałości. Mimo tego, że plastik można rozdrobnić do postaci plastikowych płatków, nie można jednak z niego ponownie wyprodukować butelki PET.

Płatki są jednak doskonałe do wyrobu praktycznie każdego rodzaju odzieży, a nawet mebli. W tym przypadku jednak jest on już połączony z innym materiałem (domieszką) i nie może być ponownie przetworzony. Jedynym sposobem późniejszej utylizacji tych odpadów jest składowanie.

W niektórych gminach zbierane są tylko tworzywa sztuczne, w innych - tworzywa mieszane. W tym ostatnim przypadku do żółtego pojemnika można wrzucać także opakowania typu tetrapak, puszki aluminiowe i metal. Po zebraniu tworzywa sztuczne są dalej segregowane na linii sortowniczej i myte na liniach recyklingowych.

plastik

Nasze wskazówki dotyczące segregacji tworzyw sztucznych:

Pozbądźcie się tłuszczu (oleju, pozostałości w kubkach)

Kupujcie produkty w szkle (oleje i inne)

Zachowajcie plastikowe butelki i oddajcie je do sklepu

Opróżnijcie i zamknijcie butelkę, jeśli wyrzucacie ją do pojemnika, aby zaoszczędzić miejsce

Nie musicie usuwać plastikowego okienka z kopert na listy (zostanie ono usunięte podczas recyklingu).

Nie trzeba myć plastikowych opakowań po kosmetykach i środkach czystości

Aby ułatwić i wydajniej recykling w domu, wybierz własny plastikowy pojemnik.

Niebieski na papier

 

Papier jest surowcem świetnie nadającym się do recyklingu. Jednak z każdym procesem recyklingu włókna ulegają skróceniu. Maksymalnie papier można poddać recyklingowi osiem razy. Pozytywnym aspektem jest jednak to, że dzięki recyklingowi papieru przyczyniamy się do ratowania lasów. I nie tylko! Zmniejszamy niewiarygodną ilość substancji chemicznych uwalnianych do atmosfery podczas produkcji.

 

Papier

 

Zielony na szkło

 

Szkło jest jednym z najstarszych materiałów na świecie. Stosowane jest od czasów starożytnego Egiptu, a jego historia sięga 3000 r. p.n.e. Ale czy wiecie, jak powstaje? Poprzez wytapianie go z piasku o wysokiej zawartości krzemionki, zwanego piaskiem szklarskim. Zaletą szkła jest to, że można je poddawać recyklingowi nieograniczoną liczbę razy, uzyskując zawsze niemal identyczny produkt.

Odłamki zastępują do ¼ piasku szklanego używanego do produkcji szkła, zmniejszają zużycie energii potrzebnej do jego stopienia o 25% i trafiają do żółtego pojemnika na śmieci.

Szkło

 

Brązowy na bioodpady

 

Bioodpady to ulegające biodegradacji odpady pochodzące ze źródeł naturalnych, które można poddać dalszemu odzyskowi w innej formie. Jak można sobie wyobrazić bioodpady w gospodarstwach domowych? Są to wszystkie niechciane lub niewykorzystane części żywności, warzywa, owoce, niewykorzystane resztki kawy lub herbaty, skorupki jaj i orzechów, zwykły papier, odpady z roślin domowych i wiele innych. Odpady te należy wyrzucać do brązowego pojemnika na śmieci.

bio odpady

 

Szczególne rodzaje odpadów

 

Wyrzucamy także rzeczy, które nie nadają się do żadnego z tych typów pojemników. Są to różnego rodzaju materiały budowlane, meble, styropian, odpady elektroniczne i inne, najczęściej ponadgabarytowe przedmioty, które można przetwarzać tylko w punktach zbiórki.

Zużyte, nieużywane i niedziałające baterie należy również oddawać do specjalistycznych punktów zbiórki w celu ich utylizacji. To samo dotyczy leków, które ze względów bezpieczeństwa powinny być zwrócone do apteki.

 

 

Najczęstsze błędy i pomyłki

 

Pojemniki z niewykorzystanymi lekami należy zwrócić do apteki.

Lustro należy umieścić w odpadach zmieszanych (tylko w małych ilościach) lub w punkcie zbiórki odpadów. Zawiera ona części metalowe i powłokę odblaskową. W piecach nie można obrabiać ceramiki ani porcelany. 

Pudełka po pizzy powinny trafić do odpadów zmieszanych lub na kompost. Jest to papier silnie zabrudzony tłuszczem. W pojemniku może pleśnieć i niszczyć wszystko wokół. Pokrywkę, o ile jest czysta, można wrzucić do pojemnika na papier.

Opakowanie po jedzeniu należy umieścić w żółtym plastikowym pojemniku. Jednak tylko wtedy, gdy nie jest zabrudzona. W przeciwnym razie należy je wrzucić do odpadów zmieszanych.

Polistyren należy umieścić w żółtym pojemniku na plastik (mała ilość) lub na placu zbiórki odpadów.

Kubek po kawie lub jego plastikową pokrywkę można wyrzucić do żółtego pojemnika, natomiast sam kubek do pojemnika na odpady zmieszane. Papier jest pokryty cienką warstwą tworzywa sztucznego, dzięki czemu jest wodoodporny.

Zużyty olej spożywczy jest odpadem niebezpiecznym i należy go oddać do punktu zbiórki, na wybranych stacjach benzynowych i w niektórych sklepach (Kaufland).

Zużyte chusteczki papierowe, ręczniki kuchenne i serwetki są zabrudzone. W związku z tym należy je umieścić w odpadach zmieszanych lub w kompoście. Nie nadają się one do recyklingu.

Zużyte baterie należy oddać do pojemników znajdujących się w sklepach z artykułami elektronicznymi lub supermarketach.

 

skup złomu

Baterie i akumulatory są odpadami niebezpiecznymi i należy je umieszczać wyłącznie na placu zbiórki odpadów.

Zużyty sprzęt elektroniczny i drobne urządzenia elektryczne, w tym telefony komórkowe, kable i ładowarki, można oddawać w sklepach z elektroniką. Jeśli posiadacie większe urządzenia, możecie je wymienić na nowe w ramach zakupu.

Toner do drukarki jest odpadem niebezpiecznym. W Polsce można go oddać do recyklingu, np. w firmach drukarskich.

Przepalone żarówki można oddać do sklepów z elektroniką, sklepów z lampami lub punktów skupu. Zawiera niebezpieczne substancje chemiczne.

Odpady chemiczne z gospodarstw domowych powinny znaleźć się na placu zbiórki, ponieważ są to odpady niebezpieczne.

Leki, nawet te napoczęte, należy oddać do apteki w celu ich odpowiedzialnej utylizacji. Oczywiście bez pudełek i wkładek do opakowań. Na składowisku byłyby one narażone na ryzyko wycieku substancji niebezpiecznych do środowiska.

Drewno, meble można oddać na placu zbiórki.

Opony należy oddawać do sklepu z oponami lub punktu skupu opon, raz na rok są również wywożone.

Tekstylia i buty najlepiej sprzedać, wymienić, oddać w darze lub poddać recyklingowi. Oczywiście tylko wtedy, gdy można je jeszcze nosić. Wszystkie ubrania przeznaczone do oddania muszą być czyste i przechowywane w plastikowych torbach lub workach. Zawsze wiąż buty sznurowadłami w parę.

Rachunki są wykonane z papieru termicznego. Można to stwierdzić, próbując pisać po papierze paznokciem i robiąc na nim widoczną linię. Dlatego nie nadają się do recyklingu. Zawierają wypełniacze i szereg niebezpiecznych substancji chemicznych. Dlatego należy je umieścić w odpadach zmieszanych. Obecnie jednak rachunki powinny być wykonane z tradycyjnego papieru i powinny nadawać się do segregacji w niebieskim pojemniku na papier.

 

instrukcja segregowania odpadów

Należy pamiętać, że recykling nie jest rozwiązaniem ogromnego problemu odpadów na świecie. Jedyną odpowiedzią jest zmniejszenie ilości wytwarzanych przez nas odpadów, w tym odpadów pochodzących z recyklingu.

Czy dowiedzieliście się zbyt wielu informacji naraz? A może znaliście większość z nich? Może zorientowaliście się, że wciąż jeszcze nie wiecie zbyt wiele i że robicie niektóre rzeczy źle. Teraz nadszedł czas, aby to naprawić. Pobierzcie nasz przewodnik i recyklujcie bez zbędnych błędów.