Niebieski na papier
Papier jest surowcem świetnie nadającym się do recyklingu. Jednak z każdym procesem recyklingu włókna ulegają skróceniu. Maksymalnie papier można poddać recyklingowi osiem razy. Pozytywnym aspektem jest jednak to, że dzięki recyklingowi papieru przyczyniamy się do ratowania lasów. I nie tylko! Zmniejszamy niewiarygodną ilość substancji chemicznych uwalnianych do atmosfery podczas produkcji.
Zielony na szkło
Szkło jest jednym z najstarszych materiałów na świecie. Stosowane jest od czasów starożytnego Egiptu, a jego historia sięga 3000 r. p.n.e. Ale czy wiecie, jak powstaje? Poprzez wytapianie go z piasku o wysokiej zawartości krzemionki, zwanego piaskiem szklarskim. Zaletą szkła jest to, że można je poddawać recyklingowi nieograniczoną liczbę razy, uzyskując zawsze niemal identyczny produkt.
Odłamki zastępują do ¼ piasku szklanego używanego do produkcji szkła, zmniejszają zużycie energii potrzebnej do jego stopienia o 25% i trafiają do żółtego pojemnika na śmieci.
Brązowy na bioodpady
Bioodpady to ulegające biodegradacji odpady pochodzące ze źródeł naturalnych, które można poddać dalszemu odzyskowi w innej formie. Jak można sobie wyobrazić bioodpady w gospodarstwach domowych? Są to wszystkie niechciane lub niewykorzystane części żywności, warzywa, owoce, niewykorzystane resztki kawy lub herbaty, skorupki jaj i orzechów, zwykły papier, odpady z roślin domowych i wiele innych. Odpady te należy wyrzucać do brązowego pojemnika na śmieci.
Szczególne rodzaje odpadów
Wyrzucamy także rzeczy, które nie nadają się do żadnego z tych typów pojemników. Są to różnego rodzaju materiały budowlane, meble, styropian, odpady elektroniczne i inne, najczęściej ponadgabarytowe przedmioty, które można przetwarzać tylko w punktach zbiórki.
Zużyte, nieużywane i niedziałające baterie należy również oddawać do specjalistycznych punktów zbiórki w celu ich utylizacji. To samo dotyczy leków, które ze względów bezpieczeństwa powinny być zwrócone do apteki.
Najczęstsze błędy i pomyłki
Pojemniki z niewykorzystanymi lekami należy zwrócić do apteki.
Lustro należy umieścić w odpadach zmieszanych (tylko w małych ilościach) lub w punkcie zbiórki odpadów. Zawiera ona części metalowe i powłokę odblaskową. W piecach nie można obrabiać ceramiki ani porcelany.
Pudełka po pizzy powinny trafić do odpadów zmieszanych lub na kompost. Jest to papier silnie zabrudzony tłuszczem. W pojemniku może pleśnieć i niszczyć wszystko wokół. Pokrywkę, o ile jest czysta, można wrzucić do pojemnika na papier.
Opakowanie po jedzeniu należy umieścić w żółtym plastikowym pojemniku. Jednak tylko wtedy, gdy nie jest zabrudzona. W przeciwnym razie należy je wrzucić do odpadów zmieszanych.
Polistyren należy umieścić w żółtym pojemniku na plastik (mała ilość) lub na placu zbiórki odpadów.
Kubek po kawie lub jego plastikową pokrywkę można wyrzucić do żółtego pojemnika, natomiast sam kubek do pojemnika na odpady zmieszane. Papier jest pokryty cienką warstwą tworzywa sztucznego, dzięki czemu jest wodoodporny.
Zużyty olej spożywczy jest odpadem niebezpiecznym i należy go oddać do punktu zbiórki, na wybranych stacjach benzynowych i w niektórych sklepach (Kaufland).
Zużyte chusteczki papierowe, ręczniki kuchenne i serwetki są zabrudzone. W związku z tym należy je umieścić w odpadach zmieszanych lub w kompoście. Nie nadają się one do recyklingu.
Zużyte baterie należy oddać do pojemników znajdujących się w sklepach z artykułami elektronicznymi lub supermarketach.
Baterie i akumulatory są odpadami niebezpiecznymi i należy je umieszczać wyłącznie na placu zbiórki odpadów.
Zużyty sprzęt elektroniczny i drobne urządzenia elektryczne, w tym telefony komórkowe, kable i ładowarki, można oddawać w sklepach z elektroniką. Jeśli posiadacie większe urządzenia, możecie je wymienić na nowe w ramach zakupu.
Toner do drukarki jest odpadem niebezpiecznym. W Polsce można go oddać do recyklingu, np. w firmach drukarskich.
Przepalone żarówki można oddać do sklepów z elektroniką, sklepów z lampami lub punktów skupu. Zawiera niebezpieczne substancje chemiczne.
Odpady chemiczne z gospodarstw domowych powinny znaleźć się na placu zbiórki, ponieważ są to odpady niebezpieczne.
Leki, nawet te napoczęte, należy oddać do apteki w celu ich odpowiedzialnej utylizacji. Oczywiście bez pudełek i wkładek do opakowań. Na składowisku byłyby one narażone na ryzyko wycieku substancji niebezpiecznych do środowiska.
Drewno, meble można oddać na placu zbiórki.
Opony należy oddawać do sklepu z oponami lub punktu skupu opon, raz na rok są również wywożone.
Tekstylia i buty najlepiej sprzedać, wymienić, oddać w darze lub poddać recyklingowi. Oczywiście tylko wtedy, gdy można je jeszcze nosić. Wszystkie ubrania przeznaczone do oddania muszą być czyste i przechowywane w plastikowych torbach lub workach. Zawsze wiąż buty sznurowadłami w parę.
Rachunki są wykonane z papieru termicznego. Można to stwierdzić, próbując pisać po papierze paznokciem i robiąc na nim widoczną linię. Dlatego nie nadają się do recyklingu. Zawierają wypełniacze i szereg niebezpiecznych substancji chemicznych. Dlatego należy je umieścić w odpadach zmieszanych. Obecnie jednak rachunki powinny być wykonane z tradycyjnego papieru i powinny nadawać się do segregacji w niebieskim pojemniku na papier.
Należy pamiętać, że recykling nie jest rozwiązaniem ogromnego problemu odpadów na świecie. Jedyną odpowiedzią jest zmniejszenie ilości wytwarzanych przez nas odpadów, w tym odpadów pochodzących z recyklingu.
Czy dowiedzieliście się zbyt wielu informacji naraz? A może znaliście większość z nich? Może zorientowaliście się, że wciąż jeszcze nie wiecie zbyt wiele i że robicie niektóre rzeczy źle. Teraz nadszedł czas, aby to naprawić. Pobierzcie nasz przewodnik i recyklujcie bez zbędnych błędów.