Pocztowki swiateczne – pocztą czy online?

listy

Wysyłanie kartek pocztą to miła tradycja, którą niektóre gospodarstwa domowe zachowują do dziś. Ale czy wiesz, że kartki świąteczne można wysyłać także online?

Czy pamiętasz jeszcze, kiedy ostatni raz świąteczna kartka została przez Ciebie wysłana pocztą? Niektórzy z nas ostatnio wysłali taką pocztówkę pewnie bardzo dawno temu. W obecnej dobie technologicznej coraz częściej ich miejsce zajmują portale społecznościowe i telefony komórkowe.

Mimo to wysyłanie ich pocztą jest nadal popularnym sposobem na przesyłanie życzeń na święta i z okazji ważnych życiowych wydarzeń.

Stwórz nowoczesną i oryginalną kartkę świąteczną dla swoich bliskich. Wybieraj spośród różnych rozmiarów, szablonów oraz stylów. To od Ciebie zależy, jak ją wyślesz - pocztą czy też online.

 

Pierwsze kartki swiateczne bozonarodzeniowe

 

Autorem pierwszej kartki świątecznej był brytyjski urzędnik i wynalazca Henry Cole. W 1843 roku poprosił on malarza i ilustratora Johna Callcot Horsle o wykonanie ilustracji.

Przedstawiała ona rodzinę przy stole świętującą Boże Narodzenie. Jedna część została wydrukowana w kolorze. Na marginesie kartki przedstawiono czarno-białe ubogie postacie pomagające sobie nawzajem.

Jakie były parametry pierwszej kartki świątecznej? Była wykonana z twardego kartonu, o wymiarach 51/8 x 31/4 cala, czyli 13 x 8,2 cm, została wyprodukowana przez londyńską drukarnię i wydrukowana w nakładzie 1000 sztuk.

Przesłanie "Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku " zostało wydrukowane w centralnej części kartki.

Źródła podają, że z ogólnej liczby wydrukowanych pocztówek zachowało się 30 sztuk. Trafiły one na aukcję pod kierownictwem Marvina Getmana. Oferta początkowa wynosiła 5 000 funtów, czyli około 26 975,65zł.

Stare kartki świąteczne bożonarodzeniowe powstawały na ziemiach polskich od początku XX wieku. Umieszczano na nich symbole narodowe i narodowych bohaterów, sięgano także po motywy ludowe.

 

Świąteczna karta pocztowa, 1902 r., ze zbiorów Muzeum Zagłębia w Będzinie 

Zródło: www.muzeumzaglebia.pl

Jak powinna wyglądać kartka świąteczna? 

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się wysłać tradycyjną pocztówkę, czy stworzyć własną, należy pamiętać o tych 4 punktach:

Ładny design - jest nieskończona ilość motywów świątecznych. Unikaj prymitywnych lub kiczowatych, a przy wyborze kieruj się gustem obdarowanego.

Właściwi adresaci  - zaadresuj do konkretnej osoby lub wymień wszystkich domowników, do których wysyłasz kartkę.

Oryginalny tekst - tekst przewodni napisz w sposób poprawny gramatycznie i szczery. Przeczytaj napisany przez siebie tekst.

Świąteczny tytuł - to ważny element kartki świątecznej. Można kupić kartkę z napisanym wersem lub wymyślić własną. Nie musi być długi, ale powinien być szczery i do rzeczy.

Cel pocztówki świątecznej

Masz 2 opcje jak wysłać pocztówkę. Pierwszy sposób jest tradycyjny. Kupujesz na pocztówki bożonarodzeniowe z wybranym motywem, piszesz życzenia, adres odbiorcy i wysyłasz ją na poczcie. O wysłaniu trzeba pomyśleć z kilkudniowym wyprzedzeniem przed dostarczeniem pocztówki.

Czy wiesz, że Poczta Słowacka posiada usługę elektroniczną o nazwie Moja pocztówka? Tworzysz projekt online, uiszczasz opłatę i pocztówka jest wysyłana na adres odbiorcy za Ciebie.

Można też zapakować pocztówkę w świąteczny prezent i wysłać ją kurierem lub wręczyć odbiorcy osobiście.

Z drugiej strony, współczesność przynosi nam ogromne możliwości. Pocztówka świąteczna boże narodzenie online może być stworzona poprzez skorzystanie z różnych motywów i wysłana ją drogą elektroniczną. Możesz też ją pobrać, wydrukować i wysłać ją klasycznie pocztą. W ten sposób można połączyć tradycję i współczesność.

 

Do stworzenia projektu możesz wykorzystać różne darmowe strony i aplikacje:

 

__check

Banki zdjęć - na przykład Unsplash.com, Pexels.com

__check

Narzędzie online - Canva.com

__check

Aplikacje - np. kartki świąteczne

Niezależnie od tego, czy wysyłasz pocztówkę fizycznie czy też online, jedno pozostaje niezmienne. To, że wysyłając ją, sprawisz komuś ogromną radość. I to się zdecydowanie opłaca.