Rodzaje monitorów – przewodnik. Czym się różnią?

akcja monitory

Siedzisz przy ważnym projekcie i przewijasz kolejne arkusze Excela? A może chcesz nadrobić nową część swojej ulubionej gry? Jeśli ekran telefonu lub laptopa Ci nie wystarcza, warto pomyśleć o nowym monitorze. Sprawdź, jakie możliwości masz do wyboru!

 

Na jakie rodzaje dzielimy monitory?

 

Wszystkie monitory komputerowe będą wyświetlać sygnał wideo z Twojego komputera, o ile połączysz urządzenia odpowiednim kablem. Ale który z nich będzie odpowiedni dla Twoich potrzeb? Oto przegląd najpopularniejszych typów monitorów!

 

Monitory LCD

 

Monitory LCD są najczęściej spotykanym typem ekranów do komputera – zaraz obok monitorów LED. Panel LCD zbudowany jest z milionów małych komórek zwanych pikselami. Każdy piksel zawiera ciekły kryształ, który może być ustawiony tak, aby przepuszczać światło lub je blokować. Gdy piksel przepuszcza światło, widzimy jasny punkt. Gdy je blokuje – punkt staje się ciemny.

Wyświetlacze LCD rzadko przekraczają rozdzielczość Full HD. Nie są też tak energooszczędne, jak ich nowocześniejsze odpowiedniki.

 

Monitory LED

 

Technicznie rzecz biorąc, monitory LED nadal są wyświetlaczami LCD. Jednak te nowocześniejsze ekrany tworzą obraz zupełnie przy pomocy zupełnie innych metod.

Wyświetlacze LED są jaśniejsze i ogólnie dłuższą żywotność niż starsze monitory LCD. Ta sama technologia, która zapewnia żywsze kolory, pozwala też montować ekrany w znacznie mniejszych obudowach. Widać to w nowoczesnych modelach dostępnych np. na tej stronie:
https://www.komputronik.pl/search-filter/1251/monitory-promocje.

Problemem monitorów LED może być podatność na wypalenie matrycy, jeśli ekran będzie pracować zbyt długo. Może to spowodować, że przezroczysta kopia określonego obrazu będzie przez cały czas widoczna na wyświetlaczu. Aby tego uniknąć, ustaw wygaszacz lub automatyczne wyłączanie ekranu po określonym czasie.

 

Monitory CRT

 

Kineskopowe monitory CRT królowały w latach 90., a w Polsce także na początku XXI wieku. W tych nieporęcznych i często głośnych wyświetlaczach stosowano tę samą technologię, co w telewizorach z tamtej epoki.

Dziś nadają się bardziej na muzealny eksponat, niż na użytkowy element komputera. Być może w niektórych domach i firmach nadal korzysta się z kineskopowych monitorów, ale już od dawna nikt ich nie produkuje.

monitorŹródło: https://www.pexels.com/pl-pl/

 

Jaką matrycę monitora wybrać?

 

Matryca to rzeczywisty ekran monitora – to on odpowiada za wyświetlanie obrazu. Zobacz, jakie matryce masz do wyboru i czym się od siebie różnią!

Matryce IPS

 

Te ekrany stworzono z myślą o grafikach i artystach. Charakteryzują się wyraźnymi, realistycznymi kolorami, niezależnie od kąta patrzenia. Niestety, często mają niższą rozdzielczość i częstotliwość odświeżania niż wyświetlacze TN.

Matryce TN

 

Takie matryce ma zdecydowana większość monitorów do gier. Twisted-nematic, w skrócie TN, to typ ekranu, który przedkłada częstotliwość odświeżania nad kąty widzenia i dokładność kolorów – dlatego gracze bardzo je sobie cenią. Są też absolutnym liderem, jeśli chodzi o stosunek ceny do jakości.

Co więcej, panele TN są obecnie jedynymi wyświetlaczami obsługującymi częstotliwość odświeżania 240 Hz. Choć ten parametr nie ma zbyt dużego znaczenia przy codziennym użytkowaniu komputera, jest bardzo ważny dla profesjonalnych e-sportowców.

Matryce OLED

 

OLED to obecnie najnowocześniejsza technologia dostępna obecnie w monitorach. Tego typu ekrany nie wymagają podświetlenia – to dlatego, że źródłem światła jest sam piksel. W efekcie ich jakość obrazu jest niesamowita, a koszty produkcji znacznie niższe niż w przypadku zwykłych wyświetlaczy LCD. Jednak monitory OLED opierają się na nowej technologii, dlatego skierowane są raczej dla osób z większym budżetem.

Który z tych ekranów wybrać? To zależy, czego potrzebujesz. Jeśli jesteś graczem, warto postawić na odpowiednio wysoką częstotliwość odświeżania ekranu i szerokie kąty widzenia. Z kolei do przeglądania internetu wystarczy Ci mniej zaawansowany model. Wybór należy do Ciebie!

 

Artykuł sponsorowany