Zdrowa żywność dla każdego, i na każdą kieszeń

zdrowa żywność

Zdrowy tryb życia i ekologiczna żywność propagowane są na każdym kroku, to fakt. To, że odżywianie i tryb życia ma wpływ na nasze samopoczucie wiemy od dawna, ale jak połączyć to z oszczędzaniem i nie wydać fortuny na ekologiczne jajka?

Produkty bezglutenowe, naturalne kosmetyki, dieta wegańska i crossfit - ulubione słowa ubiegłego roku. Z prawej, z lewej: ,,Żyjcie zdrowo" - ok, ale nie każdego stać na bio mąkę bezglutenową zapakowaną w ekologiczny kartonik. A może jednak? 

Jaki sklep ze zdrową żywnością wybrać żeby nie pójść z torbami? 

No właśnie, czy koniecznie należy zwracać uwagę na to, czy sklep w nazwie ma ,,bio" lub ,,eko" - zdecydowanie nie. Owszem, te sklepy w swojej ofercie posiadają produkty zdrowe i ekologiczne, ale dobre i wartościowe produkty znajdziemy w każdym, nawet zwykłym osiedlowym sklepiku. To samo odnosi się do sklepów internetowych, a kluczem do zakupu dobrych jakościowo i niekoniecznie drogich produktów jest zwracanie uwagi na ich skład.

 

Czytaj skład!

Pierwsza zasada: ,,Im krótszy tym lepszy!" - akurat w tym przypadku tak. Bo im mniej przetworzony produkt tym mniej składników, proste? Proste. Widząc skład już na pierwszy rzut oka możemy mniej więcej ocenić czy produkt będzie ok. Następnie patrzymy czy rzeczywiście sok malinowy jest sokiem malinowym, a nie napojem z zawartością malin 0,2%. Niestety takich produktów, w których malina nie jest maliną a przetworzonym owocopodobnym proszkiem jest bardzo dużo. Czytając skład produktu nie narazimy się na to, że kupimy coś czego nie chcieliśmy. Warto także unikać składu z powtarzającymi się literkami E - nie wszystkie substancje oznaczone w ten sposób są złe, ale jest ich tak dużo, że ciężko zapamiętać które są które. Jeśli chcemy mieć pewność warto użyć aplikacji, która przeanalizuje skład poprzez skan kodu kreskowego.

 

Zdrowe jedzenie w niższej cenie

Wiemy już, że skład należy sprawdzić, a teraz trzeba skontrolować stan naszego portfela... Zdrowe produkty często nie należą do najtańszych, to prawda, ale jest na to sposób: śledź najnowsze promocje i kody rabatowe na żywość. I tu pojawia się kolejna kwestia, czyli zakupy online. Zakupy przez internet to teraz standard w większości sklepów, także sklepy ze zdrową żywnością wprowadzają je w swojej ofercie. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz czas, ale i pieniądze, bo wykorzystasz dostępne rabaty online.  No i nie zapłacisz za reklamówkę na zakupy ;p Jak jednak zrobić nasze eko zakupy w praktyce? To proste, podstawą powinny być produkty świeże, czyli owoce i warzywa. Jeśli nie wiemy na które owoce i warzywa jest akurat sezon, warto dokształcić się na Wikipedii i na nich opierać swoją codzienną dietę. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz, ale i zjesz naprawdę smacznie - bo takie produkty mają najlepszy smak. Jeśli chodzi o chleb wybieramy taki który ma 4 składniki (mąka, woda, zakwas i/lub drożdże i sól) ani jednego więcej - a najlepiej jak sami go upieczemy. Pamietając o zasadzie, że skład im krótszy tym lepszy oraz, że czasem opis produktu z przodu niekoniecznie oznacza to co sugeruje, a zakupy na pewno będą zdrowsze, bo bardziej świadome.

A do crossfitu jeszcze wrócimy ;p