Oto 5 wskazówek, jak zaoszczędzić na świątecznych prezentach

finanse na święta

Boże Narodzenie to najpiękniejszy czas w roku. Czas miłości, zrozumienia i radości, ale przede wszystkim czas, kiedy nasz portfel w zaskakująco szybkim tempie robi się coraz chudszy. Jednak nie musi tak być, podpowiemy Ci jak i gdzie oszczędzić.

 

Chociaż Święta Bożego Narodzenia powinny być szczególnie związane z rodziną, niektórzy z nas nie wyobrażają sobie braku prezentów pod choinką, bo są one dla nich zawarte w tradycji tak jak karp czy uszka z grzybami na świątecznej kolacji. Szczęśliwe dzieci otwierające mnóstwo pudełek z prezentami to sielankowy obraz, który każdy ma w głowie w okresie zbliżających się świąt. Jest jednak coś, co może spędzać sen z powiek w tym czasie – skąd wziąć pieniądze na prezenty i inne świąteczne wydatki? Podpowiemy Ci jak i gdzie zrobić świąteczne zakupy tak, by nie sprzedawać nerki i po świętach nie żywić się tylko suchym chlebem i wodą ;)

 

1.Ustal swój budżet

 

Przed Bożym Narodzeniem warto dobrze zaplanować swoje wydatki, bo każdy dobry zakup zaczyna się od właściwego przygotowania. Zapisz listę osób i prezentów które chcesz dla nich kupić i sprawdź przykładowe ceny. Unikaj impulsywnych zakupów, bo te w większości okazują się błędem (warto nie chodzić na zakupy w tym okresie do supermarketów, które usilnie przekonują o najlepszej cenie). Ustal maksymalny budżet, który możesz przeznaczyć na prezenty, możesz także dołączyć do listy wydatki ogólnie związane ze świętami jak choinka, żywność i ozdoby świąteczne. Gdy już ustalisz pełną kwotę, którą możesz przeznaczyć na świąteczne wydatki bardzo ważne jest by się jej trzymać, i pod żadnym pozorem nie wydać więcej. Od tej pory włączamy samodyscyplinę i trzymamy się planu wydatków.

 

2.Skorzystaj z kodów rabatowych

 

Jeśli chcesz, żeby Twoje zakupy były naprawdę udane warto sprawdzić dostępne kupony i zobaczysz, że na pewno znajdzie się coś w niższej cenie. Przykładowo na stronie KUPLIO.pl znajdziesz setki naprawdę atrakcyjnych rabatów i kodów, dzięki którym zaoszczędzisz. Znajdziesz tam najnowsze promocje do największych sklepów, ale i do tych mniej popularnych lecz wartych uwagi poprzez atrakcyjne oferty.

 

 

Strona z kuponami zawiera również porównywarkę kuponów, która pomoże Ci zdecydować która ze zniżek jest najlepsza i najbardziej korzystna dla Twojego portfela. W ciągu zaledwie kilku sekund porównasz aktualne zniżki dostępne na portalu. Wystarczy wybrać kategorię i już będziesz o krok bliżej do zrobienia najlepszych zakupów.

 

3. Kupuj prezenty przez cały rok

 

Do naszej listy dodajemy radę, która niewiele Ci pomoże w tym roku, ale w przyszłości może okazać się całkiem przydatna. Na pewno warto ją wypróbować, bo czy kiedykolwiek próbowałeś kupować prezenty przez cały rok? Oszczędność czasu, pieniędzy i co najważniejsze oszczędność nerwów – to plusy tego rozwiązania. Możesz podzielić wydatki na świąteczne prezenty na miesiące w których wydajesz mniej. Jaki w tym sens? Taki, że nie odczujesz tak dużego wydatku w jednym czasie. Warto przemyśleć ten sposób, bo w ciągu roku pojawiają się bardzo atrakcyjne promocje jak Czarny Piątek, Dni darmowej dostawy czy wyprzedaże. No i będziesz mieć pewność, że dostawa dotrze na czas, czego nie możemy powiedzieć w okresie przedświątecznym.

 

4. Boże Narodzenie w styczniu?

 

To całkiem opłacalne rozwiązanie. Jeśli nie wystarczy Ci na prezenty które chciałbyś kupić bo wiążą się one z większym wydatkiem, poczekaj do stycznia. Nie oznacza to, że święta będą smutne bez prezentów. Jeśli nie masz w rodzinie małych dzieci dla których miałby być ów prezent, śmiało możesz poczekać do pierwszego tygodnia stycznia. Wtedy na pewno znajdziesz najbardziej atrakcyjne oferty. Jak mówi przysłowie Lepiej późno niż wcale, więc może rzeczywiście warto poczekać kilka dni?

 

5. Zapomnij o chwilówkach

 

Na koniec jeszcze jedna ważna rada. Chciaż czas świąt to okres największych wydatków, musisz stąpać twardo po ziemi. Szalej tylko w takim zakresie, w jakim Cię na to stać. Oprzyj się pokusie wygodnej, szybkiej pożyczki i zastanów się czy warto? Dla kilku dni pozornej radości po której trzeba będzie odmawiać sobie wielu rzeczy przez dużo dłuższy czas? Raczej nie. Perspektywa spłacania kredytu przez kilka miesięcy nie jest zbyt kusząca prawda? Lepszym sposobem będą po prostu tańsze, skromniejsze święta, niż rozpoczynanie roku z długiem. Za to możesz już zacząć przygotowywać się do kolejnych świąt odkładając nawet małą kwotę każdego miesiąca. Nie odczujesz jej w perspektywie miesiąca, a na kolejne święta będzie bardzo pomocna.