Chcesz otrzymać kredyt hipoteczny? Nie możesz go zdobyć bez tego.

kredyt hipoteczny

Czy zamierzasz kupić swój wymarzony dom lub mieszkanie? Zanim będziesz mógł cieszyć się kredytem hipotecznym, bank będzie wymagał od ciebie wykonania kilku niezbędnych czynności. Czy wiesz, o jakich czynnościach mowa? Czy w ogóle spełniasz podstawowe warunki uzyskania kredytu hipotecznego?

 

Aby uzyskać lepszy przegląd tego, jakie dokumenty będą potrzebne i co bank bierze pod uwagę, przedstawiamy ten krótki przegląd.

 

Wysokość dochodów jest niezbędna

 

Podstawowym warunkiem zatwierdzenia kredytu hipotecznego jest wystarczająca kwota dochodu. Jeśli twoje dochody nie są wystarczająco wysokie, mało prawdopodobne jest, że otrzymasz kredyt hipoteczny. Bank musi mieć pewność, że będziesz miał stałe środki do spłacenia tego wymagającego finansowo zobowiązania przez cały czas trwania.

Co liczy się w stosunku do kwoty dochodu oszacowanego przez bank? Jeśli jesteś zatrudniony, jest to głównie Twoja pensja. Inaczej jest w przypadku osób samozatrudnionych. Są one oceniane przez bank na podstawie dochodów z działalności gospodarczej.

Są również inne dochody finansowe. Na przykład dochody z innych rodzajów spółek (np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), dochody z wykonywania wolnego zawodu, ale także dochody z najmu lub emerytury i emerytury.

Niektóre banki akceptują również dodatkowe przychody. Akceptowane są również zasiłki rodzicielskie, zasiłki na dziecko, emerytury, alimenty i inne świadczenia. Jednak akceptacja tych konkretnych dochodów jest różna. Wszystko zależy od indywidualnych warunków banku. Wszystkie te dochody muszą być weryfikowalne. Bank musi zatem dysponować niezbędnymi dokumentami. Należą do nich zaświadczenie o dochodach, zeznanie podatkowe lub zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Potrzebujesz porady na temat swoich finansów, ubezpieczenia lub kredytu hipotecznego? Nie musisz też płacić pełnej kwoty za te usługi. Lepiej skorzystaj z wyjątkowej oferty u nas w sieci:

obliczenie kredytu

 

Jakie są twoje wydatki?

 

Starając się o kredyt hipoteczny, bank ocenia również Twoje regularne miesięczne wydatki. Są to głównie istniejące kredyty hipoteczne i konsumpcyjne, ale także karty kredytowe i dozwolone kredyty w rachunkach bieżących.

Po odliczeniu wszystkich wydatków musisz pozostać z pewną rezerwą finansową ustaloną przez prawo, aby zatwierdzić kredyt hipoteczny. Ponadto kwota wszystkich kredytów hipotecznych i innych kredytów nie powinna przekraczać określonego dochodu netto wnioskodawcy.

Również w tym przypadku rodzaje wydatków branych pod uwagę przez poszczególne banki są różne. Każdy bank jest szczególnie zainteresowany wysokością Twoich aktualnych kredytów, ale także historią spłaty i dyscypliny płatniczej dla Twoich spłaconych aktualnie kredytów.

Banki korzystają z różnych rejestrów i baz danych, aby je zweryfikować. Rejestr kredytowy, rejestr podmiotów poza bankowych, a także własne bazy banków i innych podmiotów finansowych są wiarygodnymi źródłami tych informacji.

wnioskodawca kredytu

 

Wiek również odgrywa ważną rolę

 

Wiek nie powinien mieć znaczenia, jednak nie dotyczy to kredytów hipotecznych w bankach. Twój wiek to jeden z parametrów, który wpłynie na wysokość oczekiwanej spłaty kredytu hipotecznego. W rzeczywistości poszczególne banki mają to ściśle określone.

Granica wieku nie ma jednolitych zasad. Z reguły powinieneś spłacić kredyt hipoteczny w wieku max 65 lub 70 lat. Jeśli więc ubiegasz się o starszy kredyt hipoteczny, będziesz miał mniej czasu na spłatę, zwiększając miesięczną spłatę.

Jednak wiek może również wpływać na kwotę kredytu hipotecznego w inny sposób. Masz mniej niż 35 lat, Tobie również przysługuje możliwość kredytu, jednak jego zasady mogą się znacznie różnić. Zawsze upewnij się dokładnie jakie przysługują Ci prawa.

kredyt na mieszkanie

 

Wartość nieruchomości

 

Przy ocenie kredytu hipotecznego ważna jest również sama nieruchomość, którą chcesz sfinansować. Najważniejszym parametrem ocenianym w przypadku nieruchomości jest jej wartość. Bank nie odda Ci 100% wartości, rządzi się ograniczeniami prawnymi. Obecne banki oferują 80 - 90% pokrycia. Resztę musisz sfinansować z własnych środków.

Zakup nieruchomości, a także uzyskanie kredytu hipotecznego na jej zakup, jest trudne. Jednak na koniec czeka Cię nagroda w postaci wymarzonego domu, czy mieszkania.

Chcesz dowiedzieć się więcej o swoich finansach, zobacz inne artykuły z sekcji Finanse. Znajdziesz tam informacje nie tylko o tym, jak oszczędzać na rachunkach domowych, ale także jak wybrać najlepsze ubezpieczenie i znacznie więcej.