Najlepsze e-sklepy

TOP marki

Najlepsze e-sklepy

Najlepsze e-sklepy

Panele słoneczne – zalety, wady i dotacje

Panel słoneczny są obecnie bardzo popularne i cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Czy rozważacie ich zakup?

 

Alternatywne źródła energii, w tym panele słoneczne, są stosunkowo prostym i niedrogim sposobem wytwarzania ciepłej wody lub energii elektrycznej. W tym artykule dowiesz się, na czym polega działanie paneli słonecznych oraz jakie są ich wady i zalety, które należy rozważyć przed zakupem.

 

 

Panele słoneczne vs panele fotowoltaiczne

 

Energia słoneczna dociera na Ziemię poprzez promienie słoneczne. Dzięki różnym technologiom możemy ją wychwycić i przetworzyć na ciepło lub energię elektryczną. Termiczne kolektory słoneczne są wykorzystywane wyłącznie do podgrzewania wody. Energia elektryczna jest wytwarzana przez inny rodzaj paneli - fotowoltaicznych.

Czy wiedzieliście, że 1m2 kolektorów słonecznych wytwarza mniej więcej tyle samo energii, co 5m2 paneli fotowoltaicznych?

Możesz zaoszczędzić na wszystkim, a baterie słoneczne nie są wyjątkiem. Sprawdź wyjątkową ofertę sklepu Conrad poprzez naszą ofertę rabatową.

 

Źródła alternatywne i ogrzewanie wody

 

Dla porównania, termiczne kolektory słoneczne charakteryzują się dłuższym okresem eksploatacji i wyższą sprawnością, w porównaniu z kolektorami fotowoltaicznymi, a zatem są znacznie bardziej efektywne w podgrzewaniu wody. Dla typowego gospodarstwa domowego, które planuje wykorzystywać je do ogrzewania wody, należy rozważyć kolektory o powierzchni około 5m2. Wydajność takich paneli nie zmniejsza się z upływem czasu, jak to ma miejsce w przypadku innych typów paneli wymienionych powyżej.

Oczywiście do produkcji ciepłej wody można również wykorzystać panele fotowoltaiczne, ale ich sprawność jest znacznie niższa. Dlatego ważne jest, aby określić, do jakich celów chcesz używać paneli słonecznych i odpowiednio je dobrać.

 

Zalety energii słonecznej

 

W przeciwieństwie do spalania węgla czy gazu, słońce i wiatr czy też przepływ wody są niewyczerpanymi źródłami energii. Dlatego też rośnie zainteresowanie tym sposobem wytwarzania energii elektrycznej. Powstają elektrownie fotowoltaiczne, a na dachach domów i w ogrodach pojawiają się panele słoneczne. Jakie są największe zalety energii słonecznej?

 

Niewyczerpane źródło energii

 

Słońce jest odnawialnym źródłem energii, czego nie można powiedzieć o wielu masowo eksploatowanych źródłach. Na przykład elektrownie jądrowe lub cieplne są nie tylko źródłami nieodnawialnymi, ale także wytwarzają odpady i stanowią obciążenie dla środowiska.

Ilość dostępnego dla nas promieniowania słonecznego jest wielokrotnie większa niż ilość energii, którą moglibyśmy z niego pozyskać. Na powierzchnię naszej planety przenika około 120 000 terawatów promieniowania słonecznego. To aż 20 tysięcy razy więcej, niż obecnie potrzebują wszyscy mieszkańcy Ziemi razem wzięci. 

 

Bezpieczne dla środowiska

 

Wykorzystanie energii słonecznej nie zanieczyszcza powietrza ani środowiska, w przeciwieństwie do niektórych innych źródeł. Chociaż podczas produkcji i montażu paneli powstają pewne emisje, ich ilość jest znikoma. Biorąc pod uwagę, że okres eksploatacji paneli wynosi około 25 lat, początkowe obciążenie dla środowiska jest praktycznie zerowe.

wpływ na środowisko

 

Możliwość wykorzystania w dowolnym miejscu

 

Panele mogą być wykorzystywane w dowolnym miejscu na świecie. Na obszarach o mniejszym nasłonecznieniu ten sam panel będzie wytwarzał mniej energii, ale technologia ta może być stosowana wszędzie.

 

Oszczędność energii

 

Energia elektryczna z paneli słonecznych wykorzystywana w domu, może pokryć pewną część całkowitego zużycia. Może to zmniejszyć koszty o dziesiątki, a nawet setki złotych miesięcznie.

 

Łatwa obsługa i konserwacja

 

W porównaniu na przykład z turbinami wiatrowymi, praca systemów solarnych jest bezgłośna. Ich obsługa i konserwacja jest mało skomplikowana.

panele słoneczne

 

Wady energii słonecznej

 

Każde źródło energii elektrycznej ma swoje wady lub niedoskonałości. Nie inaczej jest w przypadku energii słonecznej. Można jednak powiedzieć, że pozytywne aspekty przeważają nad negatywnymi.

 

Słońce jako źródło niestabilne

 

Chociaż wspomnieliśmy powyżej, że jest to technologia, którą można stosować w dowolnym miejscu na powierzchni Ziemi, musimy również wziąć pod uwagę, że słońce nie świeci przez cały czas. Poza tym, że poziom promieniowania zmienia się w ciągu roku, w nocy jest praktycznie zerowy, dlatego panele nie są używane w nocy.

Ilość wytwarzanej energii zależy również od zachmurzenia i liczby pogodnych dni. Z tych powodów słońce jest uważane za zawodne źródło energii, które nie powinno być wykorzystywane jako jej samodzielne lub główne źródło. Jest zatem wykorzystywana jako źródło uzupełniające, które może zmniejszyć koszty i jest ekologiczna. Możemy jednak spodziewać się innowacji również w tej dziedzinie, które będą dotyczyły efektywnego i niedrogiego magazynowania energii elektrycznej.

montaż paneli

 

Trudna inwestycja początkowa

 

Osoby, które decydują się na zakup i instalację własnych paneli słonecznych, muszą liczyć się ze stosunkowo wysokimi kosztami. Jednak początkowa inwestycja powinna zwrócić się w ciągu kilku lat, ponieważ sama produkcja energii nie generuje żadnych dalszych kosztów.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że państwo zapewnia gospodarstwom domowym dotacje na instalację urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej na małą skalę, w ramach projektu Mój Prąd - Program dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych. Należą do nich m.in. panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne i inne.

Zapoznajcie się z warunkami wsparcia i dowiedzcie się, czy kwalifikujecie się do otrzymania takiej dotacji.

 

Złożona instalacja paneli

 

Panele lub kolektory muszą być właściwie i odpowiednio rozmieszczone, aby zapewnić niezbędną wydajność produkcji energii. Z reguły umieszcza się je na spadzistych dachach domów, które mają praktycznie idealny kąt padania promieni słonecznych. Zamocowanie paneli na dachu skośnym jest najtańszym rozwiązaniem, natomiast w przypadku umieszczenia ich na dachu płaskim lub na podwórzu potrzebna będzie również konstrukcja ramowa.

 

Drogie przechowywanie energii elektrycznej

 

Ile kosztują panele słoneczne? Z poprzednim punktem wiąże się magazynowanie energii elektrycznej, które stabilizuje stosunek produkcji i zużycia energii elektrycznej. Magazynowanie jest obecnie bardzo kosztowne i rozwiązuje się je np. poprzez magazynowanie w akumulatorach.

Jednak ceny akumulatorów są stosunkowo wysokie, a czas ich eksploatacji ograniczony. Zaletą jest to, że wielkość produkcji i zużycia energii zasadniczo się pokrywa, tzn. najwięcej energii potrzebujemy w środku dnia, kiedy jest najwięcej światła słonecznego. Nie ma idealnej odpowiedzi na pytanie panele słoneczne cena/

wpływ na środowisko

Zaletą umieszczenia paneli na ziemi jest łatwy dostęp do nich, a tym samym łatwa konserwacja. Aby uzyskać maksymalną wydajność, panele nie powinny być pokryte śniegiem, liśćmi ani niczym innym, co mogłoby blokować promienie słoneczne. Z drugiej strony należy wziąć pod uwagę, że panele będą zajmować trochę miejsca na podwórku, a ich wygląd może również rozpraszać uwagę innych osób.

__bulb
Jak zaoszczędzić w gospodarstwie domowym?

Rosnące koszty życia zmuszają nas do nieustannej, ponownej oceny naszych wydatków i zastanowienia się, w jaki sposób co miesiąc moglibyśmy zaoszczędzić. Wydatki na gospodarstwo domowe stanowią dużą część naszego budżetu, dlatego warto zacząć z oszczędzaniem właśnie od tego rodzaju wydatków.

__tag_orange

16417

kuponów rabatowych

160577

rabaty
__cart_orange

3917

sklepów internetowych
__users_orange

140 000

użytkowników Kuplio