Jak zaoszczędzić w gospodarstwie domowym?

21.10.2021 Marta Gospodarstwo domowe Udostępnij
__avatar_name

Rosnące koszty życia zmuszają nas do nieustannej, ponownej oceny naszych wydatków i zastanowienia się, w jaki sposób co miesiąc moglibyśmy zaoszczędzić. Wydatki na gospodarstwo domowe stanowią dużą część naszego budżetu, dlatego warto zacząć z oszczędzaniem właśnie od tego rodzaju wydatków.

 

Według statystyk Polacy odkładają znacznie mniej pieniędzy, niż mieszkańcy innych krajów europejskich. Czas to zmienić. Doradzimy Ci, jak zaoszczędzić w domu, jak skutecznie zaoszczędzić pieniądze z naszego domowego budżetu.

 

Zaplanujcie swoje menu

 

Zakup żywności obniża nam co miesiąc stosunkowo dużą część budżetu. Jak zaoszczędzić pieniądze na jedzeniu? Zaplanujcie swoje menu z wyprzedzeniem i kierujcie się nim podczas zakupów. Starajcie się także unikać zakupów impulsywnych i emocjonalnych. Większość kupowanej w ten sposób żywności często wyrzucamy, ponieważ nie nadążamy z jej spożyciem. Planowanie menu pomoże Wam również uniknąć sytuacji, w których lodówka staje się pusta i musicie ponownie skorzystać z usług dostawy.

Nasza wskazówka:

 

Ceny żywności w niektórych sklepach różnią się nawet dwukrotnie. Czytajcie sklepowe gazetki promocyjne, dzięki którym łatwo i szybko dowiecie się, gdzie w danym tygodniu najlepiej zrobić zakupy.

Precz ze starymi urządzeniami

 

Oszczędzanie jest skuteczne wtedy, gdy nasze myślenie skupia się na dłuższej perspektywie. Jeśli naprawdę chcecie zaoszczędzić pieniądze, powinniście wiedzieć, że jedną z największych przeszkód w gospodarstwie domowym są stare urządzenia. Stara lodówka, piekarnik czy pralka nie są tak ekonomiczne jak modele z nowszą datą produkcji. Co prawda na początku wymiana sprzętu to znacząca inwestycja, ale z biegiem czasu widać, że przynosi efekty, a nowe sprzęty oszczędzają prąd oraz pieniądze w gospodarstwie domowym. Jaką kupić lodówkę? Kliknijcie na Allegro.pl i sprawdźcie, czy możecie znaleźć bardziej odpowiednią alternatywę dla swojego starego urządzenia. Skupcie się szczególnie na produktach, które należą do najwyższej klasy energetycznej. Nie musicie od razu wymieniać wszystkich urządzeń elektrycznych. Najwięcej energii zużywają pralka, lodówka oraz zamrażarka. Pamiętajcie jednak, że im większe jest urządzenie, tym mniejsze są oszczędności. Duża lodówka klasy energetycznej A++ może być mniej ekonomiczna, niż mniejsza lodówka klasy A+.

 

Zaoszczędźcie na świetle

 

Podobnie jak w przypadku urządzeń elektrycznych, również żarówki wymieńcie na bardziej opłacalną alternatywę. Odwiedźcie MediaMarkt.pl i wybierzcie produkt z szerokiej gamy żarówek energooszczędnych, które są o około 75% tańsze od klasycznych żarówek. Pamiętajcie jednak o tym, że nawet energooszczędne żarówki nie rozwiążą problemu wiecznego zapominania o włączonych światłach. Zapalajcie światło tylko w pomieszczeniu, w którym się aktualnie znajdujecie i nie zostawiajcie niepotrzebnie zapalonego światła w całym domu lub mieszkaniu. Jak oszczędzać w domu? Właśnie tak.

 

 

 

Wymieńcie stare krany

 

Cieknący kran czy też cieknąca toaleta to koszmary każdego gospodarstwa domowego. Dlatego jak najszybciej wymieńcie wszystkie stare baterie i rozpocznijcie również naprawę toalety. Choć na pierwszy rzut oka nie wydaje się to dużym problemem, w ten sposób marnujecie dodatkowe litry wody, a zwiększone zużycie natychmiast odbija się na rachunkach za wodę.

 

Zastanówcie się nad wyborem usług, z których korzystacie

 

Zastanówcie się, czy naprawdę korzystacie ze wszystkich usług, za które aktywnie płacicie. Czy aktywnie korzystacie z wykupionego abonamentu komórkowego, czy jedynie otrzymujecie określone korzyści? Jeżeli Wasza odpowiedź jest drugą opcją, inny pakiet może być dla Was zdecydowanie bardziej odpowiedni. To samo dotyczy usług internetowych, programów telewizyjnych czy też aplikacji mobilnych. Przejrzyjcie wszystkie swoje wydatki, a może się okazać, że płacicie znaczne kwoty miesięcznie za usługi, z których w ogóle nie korzystacie.

 

 

Proste wskazówki dotyczące oszczędzania

 

→  Nie włączajcie zmywarki lub pralki, dopóki nie są pełne.

→  Zawsze używajcie pokrywki podczas gotowania.

→  Kiedy wychodzicie z domu, obniżcie temperaturę na termostacie.

→  Nie otwierajcie piekarnika bez potrzeby podczas pieczenia.

→  Nie włączjcie suszarki po każdym praniu i od czasu do czasu suszcie pranie na suszarce.

→  Nie zostawiajcie otwartych drzwi lodówki na zbyt długi czas.

→  Nie myjcie naczyń ręcznie, lecz w zmywarce.

→  Jeśli aktualnie nie korzystacie z urządzeń elektrycznych, nie pozostawiajcie ich w trybie czuwania, ale odłączcie je z prądu.