Powrót do szkoły dla dziećmi? Pomoże Wam codzienna rutyna

powrót do szkoły

Czy Wam również się wydaje, że dwa miesiące wakacji minęły jak jeden dzień? Nadszedł powrót do szkoły Nasza poranna rutyna to najprostszy sposób, by sobie z nim poradzić.

Powrót do szkoły jest trudny nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców. Po dwóch miesiącach przerwy należy ponownie ustalić regularną rutynę dla dzieci. Powinno to obejmować wystarczającą ilość czasu zarówno na naukę, jak i na spędzanie wolnego czasu.

 

 

Dlaczego codzienna rutyna z dziećmi jest ważna?

 

Wykonywanie tych samych czynności regularnie prowadzi do budowania codziennej rutyny. Wykonywanie tych czynności po pewnym czasie stanie się dla Was i Waszych dzieci automatyczne i naturalne.

Poranki ze "szkolną" codziennością będą więc spokojne, relaksujące i przyjemne. Unikniecie stresu i będziecie rozpoczynać poranki z uśmiechem na ustach.

zabawa z dziećmi

 

Dostosujcie ją do swoich potrzeb

 

Każda codzienna rutyna dla dzieci jest indywidualna. Oto nasze wskazówki, jak może wyglądać Wasza codzienna rutyna naturalna. Jeśli brakuje Wam jakiejś aktywności, dodajcie ją. Dostosujcie swoją codzienną rutynę do własnych wymagań. I stwórzcie plan idealny.

To przecież Wy wiecie najlepiej:

__check

Ile macie czasu na przygotowanie się przed wyjściem z domu?

__check

Jak długo zajmuje Wam droga do szkoły?

__check

Jakie czynności macie potrzebę wykonać?

Co jest potrzebne dzieciom do dobrej jakości nauki? Krótkie podsumowanie, w tym sklepy internetowe, w których można zrobić zakupy po okazyjnej cenie. Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziecie w tym artykule.

Odpowiednia ilość snu

 

Nie ma znaczenia, czy to rodzic, czy dziecko. Każdy z nas potrzebuje regularnego i jakościowego snu. Wyznaczcie sobie i swoim dzieciom tę samą porę snu i pobudki. Będziecie w stanie poświęcić im swoją pełną uwagę tylko wtedy, gdy sami będziecie mieć wysokiej jakości sen. Znajdźcie sposób na codzienne rytuały.

Zalecane dzienne godziny snu według wieku

__check

Dzieci w wieku szkolnym (6-13 lat) – od 9 do 11 godzin

__check

Nastolatki (14-17 lat) – od 8 do 10 godzin

__check

Młodzież (18-25 lat) – od 7 do 9 godzin

__check

Dorośli (26-64 lata) – od 7 do 9 godzin

 

Czy nadzorujecie harmonogram snu swojego dziecka? Jeśli tak, to będzie ono wyróżniać się skupieniem, koncentracją i dobrą pamięcią.

 

zabawa dla dzieci

 

Wieczorne przygotowanie

 

Wasza codzienna rutyna może zacząć się już wieczorem. Na przykład przygotowywanie przekąsek i ubieranie się. Wybór ubrań można pozostawić dziecku. W ten sposób nie tylko uczysz go samodzielności, ale także wzmacniasz jego umiejętności podejmowania decyzji. Jeśli poświęcicie czas na te czynności wieczorem, rano będziecie mogli cieszyć się dłuższym wspólnym śniadaniem.

 

Co rano to samo

 

Codzienna rutyna odnosi się również do kolejności wykonywania porannych czynności. Poranna higiena, śniadanie, ubieranie się czy dojazd do szkoły i pracy. Kolejność tych czynności powinna być przestrzegana każdego ranka. Dzieci będą to pamiętać i stopniowo te czynności będą zajmować Wam nieco mniej czasu rano.

 

czas dla dziecka

 

Odpoczynek po szkole

 

Dzieci po powrocie ze szkoły potrzebują zasłużonego odpoczynku. Zaproponuj im różne zajęcia domowe lub pozaszkolne. Rysowanie, malowanie, Lego, sport, gimnastykę, grę na instrumentach muzycznych, naukę języków obcych.

Możliwości jest naprawdę wiele. Zależą tylko od tego, czego dziecko chciałoby się nauczyć. Wyznaczcie konkretny czas na te relaksujące czynności.

 

relaks po szkole

 

Przygotowanie do następnego dnia

 

Po odpoczynku nadszedł czas na naukę i odrabianie lekcji. Nie wahajcie się pomóc swoim dzieciom w tej części ich codziennej rutyny. Zwłaszcza, gdy Was o to poproszą. Przekonają się, że mogą na Was polegać, nawet jeśli macie inne codzienne obowiązki.

 

odrabianie lekcji

 

Wspólna kolacja

 

Nie zawsze jest możliwość zjedzenia razem śniadania i obiadu. Dzieciom tym bardziej spodoba się, jeśli wszyscy razem zjecie kolację. Zdecydowanie nie należy lekceważyć tego punktu. Jeśli to możliwe, zawsze starajcie się poczekać z kolacją, aż wszyscy domownicy wrócą do domu.

 

Odpoczynek

 

Krótki odpoczynek powinien być nieodłącznym elementem każdego dnia. Idealnie będzie wtedy, kiedy wszyscy spędzicie ten czas razem. Wspólne spędzanie czasu wzmocni wasze relacje.

Można też wykorzystać ten czas na niewymuszony rozwój intelektu dziecka. Na przykład grając w grę planszową opartą na wiedzy. Na obecnym rynku jest ich mnóstwo.

 

gra z dziećmi

Zastanawiacie się jakie gry mogą spodobać się Waszym dzieciom? Zainspirujcie się naszym internetowym wyborem gier planszowych dla całej rodziny.

Przygotowanie do snu

 

Ostatnia część dnia będzie już dla Was w tym momencie bardzo znajoma. Przypomina początek dnia. W ten sposób wszystkie działania zakończą się cyklicznie. Podobnie jak rano, wieczorna rutyna obejmuje higienę, wybór ubrań na następny dzień i sen.

Jak sprawić, by dziecko zasnęło jak najszybciej i jak najsprawniej? Przygotuj go do snu i stopniowo zacznij zwalniać tempo. Wspomniana gra planszowa, czy czytanie książek to idealne przykłady na to, jak zwolnić tempo.

Nie tylko Wy i Wasze dziecko, ale także pokój wymaga przygotowania do dobrego nocnego wypoczynku. Starannie przewietrzcie część sypialną swojego domu. Możecie również stworzyć harmonijną atmosferę, przyciemniając światła. Pozostawić zapalone tylko małe lampy stołowe. Co najważniejsze, nie zostawiajcie w pokoju dziecka urządzeń mobilnych i gier. Mogą one niepotrzebnie rozpraszać dzieci przed snem.

 

przygotowanie do snu

 

Pierwsze tygodnie po wakacjach mogą być trudniejsze, ale nie poddawajcie się. Najważniejsze to trzymać się zasad codziennej rutyny. W razie potrzeby motywujcie dzieci. Na przykład z nagrodą w postaci wycieczki. Zobaczycie, że stopniowo przyzwyczają się do codziennej rutyny.