Czy Wy też macie ostatnio ochotę niczego nie robić? Czy prześladuje Was uczucie zmęczenia i nie wiecie, jak się go pozbyć? Być może cierpicie na niezdiagnozowany problem zdrowotny zwany wiosennym zmęczeniem.
Początek wiosny charakteryzuje się nie tylko przebudzeniem przyrody, ale także ludzkiiego organizmu. Organizm musi dostosować wiele procesów fizjologicznych i odpowiednio reagować na zmiany w środowisku. Dlatego też przedstawimy Wam podstawowe informacje na temat tego, czym jest wiosenne zmęczenie, jak się objawia i jak je "leczyć".
Czym jest wiosenne zmęczenie?
Wiosenne zmęczenie pojawia się jako reakcja organizmu na zmiany - czas trwania doby słonecznej, wahania temperatury i ciśnienia, a także zmiany w trybie życia. Po bardziej pasywnych miesiącach zimowych należy nie tylko dostosować dietę, ale także zwiększyć aktywność fizyczną.
Przyczyny i grupy ryzyka
Młody i zdrowy organizm zazwyczaj łatwo przystosowuje się do tych zmian. Ludzie w średnim i starszym wieku radzą sobie z nimi nieco gorzej. Wraz z nadejściem wiosny osoby bardziej wrażliwe zaczynają odczuwać zmęczenie i wyczerpanie. Są one szczególnie wyraźne w przypadku osób wrażliwych na meteosugestie, osób z niskim ciśnieniem krwi lub w podeszłym wieku. Depresja wiosenna objawy tu i teraz.
Objawem jest nie tylko zmęczenie
Zjawiskiem towarzyszącym tej „chorobie“ jest kompleksowy stan wyczerpania całego organizmu. Ponieważ nie jest to choroba narządów wewnętrznych, nie może być klasyfikowana jako choroba. Właśnie z tego powodu istnieje niewiele badań naukowych, w których opisano powszechność występowania tego zjawiska.
Do najczęstszych objawów należą:
- brak energii
- uczucie zmęczenia
- senność (nawet tuż po przebudzeniu)
- trudności z zasypianiem
- migreny
- senność
- brak koncentracji
- drażliwość
- podatność na infekcje
Jak długo to trwa?
Jeśli na początku roku lub wiosną odczuwacie zmęczenie i znużenie, nie jesteście sami. Badanie opublikowane w Journal of Clinical Sleep Medicine donosi, że wyczerpanie może utrzymywać się przez cały tydzień po zmianie czasu na letni. Na szczęście zmęczenie jest tylko chwilowe. Nieprzyjemne objawy zwykle ustępują, gdy tylko organizm przystosuje się do zewnętrznych zmian. Na ogół wyczerpanie trwa od 1 do 3 tygodni.
Czy Wasze objawy utrzymują się nieco dłużej? Jeśli tak, to może to być objaw choroby i należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
10 wskazówek o tym jak sobie z nim radzić
Ponieważ zmęczenie wiosenne i znużenie minie po jakimś czasie, nie ma potrzeby z nim walczyć. Można jednak podjąć pewne niezwykle skuteczne kroki, aby je złagodzić. Kto wie, być może dzięki poniższym radom nawet nie zauważycie, że przez to przeszliście. Zmęczenie wiosenne co robić
?