Ważność paszportu
Okres ważności wydanych paszportów jest różny w zależności od wieku obywatela:
- dziecko do 6 lat na 2 lata,
- dziecko do 16 roku życia na 5 lat,
- od 16 lat na 10 lat.
Każdy obywatel może posiadać maksymalnie dwa paszporty. Jeśli ma jeden ważny przez 10 lat i złoży wniosek o drugi, będzie on ważny przez 5 lat.
Istnieje wyjątek ze skróconą ważnością do 1 roku. Dotyczy to obywatela, od którego nie można tymczasowo pobrać odcisków palców.
Ile kosztuje paszport?
Ile kosztuje wydanie paszportu? Jaka jest cena paszportu? Prawidłowa opłata za paszport zależy od wieku wnioskodawcy:
Źródło: Paszport.info
Otrzymanie wypełnionego paszportu
Gdzie wyrobić paszport? Paszport odbierzecie w dziale dokumentów, w miejscu składania wniosku. O możliwości przyjścia i odebrania dokumentu zostaniecie poinformowani mailowo lub telefonicznie.
Jeżeli nie możecie odebrać paszportu osobiście, w imieniu obywatela powyżej 15 roku życia może go odebrać inna oficjalnie upoważniona osoba. Inni członkowie rodziny (rodzic, rodzeństwo, mąż, żona, dziadek) mogą przejąć paszport za taką osobę bez przedstawiania pełnomocnictwa. Podobnie, pełnomocnictwo nie jest konieczne dla żadnej innej osoby, pod warunkiem, że jest ona wymieniona we wniosku w momencie jego składania.
W imieniu dzieci poniżej 15 roku życia paszport może odebrać tylko opiekun prawny.
Albo inna osoba, która złożyła wniosek (np. rodzic zastępczy lub inna osoba, której powierzono opiekę nad dzieckiem). Osoba ta nie może być zastępcą.
Jeszcze jedna mała rada na koniec. Przed wyjazdem za granicę sprawdźcie, czy dany kraj ma specjalne wymagania dotyczące ważności paszportu. Niektóre kraje wymagają posiadania paszportu, który jest ważny przez co najmniej 6 miesięcy od zakończenia pobytu.