Najatrakcyjniejsze miejsca w Polsce

Atrakcyjne miejsca

W całej Polsce bez wątpienia nie brakuje zabytków czy krajobrazów, które wciąż zachwycają nie tylko turystów, ale i samych mieszkańców. Jakie jest atrakcyjne miejsce turystyczne w Polsce? Zastanawiając się, jaki kierunek wybrać podczas wakacyjnego odpoczynku czy nawet jednodniowej wycieczki, zapoznaj się z propozycjami, jakie wskazuję w obecnym artykule. Być może nawet nie wiedziałeś, że tak malownicze miejsca znajdują się właśnie w Polsce. Góry, lasy, jeziora, zabytkowe budynki to hasła znane każdemu podróżującemu zarówno w celach poznawczych, jak i wypoczynkowych. Gdzie jednak szukać tych najatrakcyjniejszych zakątków i czym się charakteryzują, dowiesz się przeczytawszy poniższy artykuł.

 

Zamek w Mosznej

 

Bezapelacyjnie jednym z najznakomitszych zabytków jest Zamek w Mosznej, którego pomysłodawcą, a zarazem budowniczym był Franz Hubert. Rezydencja powstała w połowie XVIII wieku, jako pałac barokowy. Jednak aktualny wygląd budynku został mu nadany po 1896 roku, z racji iż wspomniany barokowy pałac częściowo spłonął.

Zgodnie z fantazją i życzeniem Franza Huberta zamek mieści 365 pomieszczeń i 99 wież. W celu nadania niezapomnianego klimatu, został również otoczony ponad dwustuhektarowym parkiem. Obecnie obiekt jest częściowo udostępniony dla odwiedzających, a co ciekawsze, w kaplicy nadal odbywają się koncerty muzyki kameralnej, natomiast w galerii można podziwiać wystawione dzieła sztuki. Jest to zatem idealne miejsce dla osób lubiących obcować z kulturą, a tym bardziej otwartych na nowe doświadczenia, jakie zdecydowanie zapewnia. Miejsca atrakcyjne turystycznie w Polsce są możliwe.

Szukasz noclegu w Polsce w najlepszej cenie? Skorzystaj z oferty na Booking.com. Znajdziesz tam atrakcyjne miejsca w Polsce.

Ciekawostką, o której warto wspomnieć jest fakt, że do 2013 roku w zamku znajdowało się Centrum Terapii Nerwic. Działalność medyczna została jednak przeniesiona do sąsiadującego szpitalnego budynku, aby zabytek był miejscem poświęconym specjalnie turystom. Co więcej, we wspomnianym wcześniej pałacowym parku powstał cmentarz, w którym zostali pochowani członkowie rodu Tiele-Winckler – dawni właściciele. Cmentarz także jest udostępniony zwiedzającym. Jeśli ktoś jeszcze ma wątpliwości, czy warto wybrać się na zwiedzanie zamku, wystarczy spojrzeć na fotografię.

 

Zabytkowy zamek

 

Źródło: https://www.ruszajwdroge.pl/2021/05/zamek-w-Mosznej-ten-palac-trzeba-zobaczyc.html

 

Dziki Wodospad w Karpaczu

 

Atrakcyjnie turystycznie miejsca w Polsce, czemy nie! Dziki Wodospad na rzece Łomnica w Karpaczu należy do zjawisk natury, koło których nie przechodzi się bez szeroko otwartych oczu. Wodospad powstał w wyniku zapory na górskiej rzece, której źródło jest położone na wysokości 1407m n.p.m. Po jednej z powodzi, która miała miejsce 1897 roku doszło do licznych uszkodzeń domów, dróg i mostów. Podjęto wtedy decyzję o budowie obiektu mającego zmniejszyć skalę powodzi. Jedną z nich była zapora przeciwrumoszowa powyżej Karpacza. Po upływie czasu, została oficjalnie nazwana właśnie Dzikim Wodospadem.

Nie trudno się domyślić, że wodospad zapiera dech w piersiach turystom niezależnie od pory roku. Wiosną i latem, gdy cała roślinność rozkwita, a korony drzew rzucają przyjemny cień staje się on miejscem idealnym do odpoczynku oraz punktem do podziwiania bujnej przyrody. Z kolei zimą wędrowni mogą obserwować imponujące lodowe formy oraz magiczną śnieżną aurę.

 

Dziki Wodospad

 

Źródło: https://hasajacezajace.com/wodospady-w-polsce/

 

Jaskinia Raj w Górach Świętokrzyskich

 

Z pewnością jaskinie nie są tak ochoczo odwiedzanymi miejscami w porównaniu do jezior, budynków czy gór. Mimo to pokusiłam się o wskazanie jednej z najpiękniejszych jaskiń, zwaną Jaskinią Raj, która stanowi punkt obowiązkowy dla każdego będącego na wycieczce w Chęcinach.

Wspomniana jaskinia utworzyła się w skałach wapiennych, które powstały na dnie płytkiego morza ok. 360 mln lat temu. Jej wnętrze skrywa w sobie bogate i różnorodne formy naciekowe, nierzadko są one o bardzo oryginalnych kształtach, jak na przykład stalagmity, draperie, perły jaskiniowe, misy martwicowe czy „pola ryżowe”. Co ciekawe, zimowy sezon sprzyja hibernacji nietoperzy, w szczególności gatunku zwanego Nocek duży. Oprócz tego rodzaju nietoperzy, naliczono jeszcze 8 innych gatunków.

 

Jaskinia Raj

 

Źródło: https://podroze.gazeta.pl/podroze/7,114156,27481855,jaskinia-raj-dlaczego-warto-ja-odwiedzic-jak-dojechac-czas.html

Łączna długość wszystkich korytarzy jaskini wynosi 240 metrów, zatem nie należy ona do największych atrakcji. Długość całej trasy wycieczkowej wynosi 180 metrów, a zwiedzanie trwa około 45 minut pod opieką przewodnika. Przy wejściu do obiektu znajduje się wystawa muzealna przedstawiająca geologię, historię, a także znaleziska archeologiczne i paleontologiczne wydobyte przez ekipy naukowców.

Góry, zamki, obiekty wodne i wiele, wiele więcej. Nie możesz się zdecydować, gdzie wybrać się na wakacje? Sprawdź najkorzystniejszą ofertę dla siebie na Opodo.pl.

 

Pustynia Błędowska

 

Jeśli jesteś typem wycieczkowicza niezainteresowanego wodnymi obszarami ani zabytkowymi budynkami, na pewno ta propozycja Ci się spodoba. Turyści odwiedzający Pustynię Błędowską udowadniają, że nie trzeba znajdować się na Saharze, aby mieć bardzo podobne wrażenia. Szczególnie, że mając powierzchnię 33km2 stanowi największy w Polsce obszar lotnych piasków. Ściślej rzecz ujmując, ma niecałe 10km długości oraz do 4km szerokości.

Po epoce lodowcowej pojawił się gęsty las, który w okolicach XVIII wieku zaczął być intensywnie eksploatowany. Z kolei w rejonach Olkusza powstały kopalnie srebra i ołowiu, co poskutkowało dużym zapotrzebowaniem na drewno. Intensywna wycinka drzew oraz pobór wód gruntowych z biegiem czasu doprowadziły do powstania pustyni, dziś tak chętnie odwiedzanej przez ludzi. Warto dodać, że w latach 50. i 70. XX wieku pustynia była w większości zarośniętym terenem i dopiero na początku XXI wieku został jej zwrócony dawny pustynny krajobraz.

 

Pustynia Błędowska

 

Źrodło: https://visitmalopolska.pl/pl/obiekt/-/poi/pustynia-bledowska

Na terenie pustyni do tej pory organizowane są rożnego typu wydarzenia cykliczne, takie jak biegi, pikniki rodzinne czy koncerty. Dla tych, których interesuje wyłącznie zwiedzanie Pustynia Błędowska oferuje 3 punkty widokowe, a mianowicie Wzgórze Czubatka, Wzgórze Dąbrówka oraz Róże Wiatrów. Na pierwszym z wymienionych punktów turyści mogą liczyć na duży parking, taras widokowy oraz altankę. Wybierając drugi z nich, będą mogli się zapoznać z edukacyjnymi tablicami o bogactwie przyrodniczym pustyni. Natomiast decydując się na Różę Wiatrów podróżni będą mogli skorzystać z kompleksu altan, podestów oraz molo.

 

Krzywy Las

 

Na liście polskich atrakcji turystycznych nie mogło zabraknąć najbardziej charakterystycznego i ochoczo odwiedzanego lasu, jaki znajduje się we wsi Nowe Czarnowo. Mowa oczywiście o Krzywym Lesie będącym niesamowitym pomnikiem przyrody. Teren o powierzchni 0,33 herktara słynie z ponad 50 zdeformowanych sosen zwyczajnych. Drzewa te są wygięte pod kątem około 90 stopni, mniej więcej 20 centymetrów nad ziemią, a krzywizna u niektórych z nich dochodzi do wysokości 3 metrów. Jednak warto zaznaczyć, że wysokość całkowita sięga aż 11/12 metrów. Dzisiaj możemy je podziwiać, jako robiące wrażenie, silne i stabilne drzewa, lecz zasadzone zostały w latach 30. XX wieku.

Co ciekawe, powodem niespotykanego wykrzywienia pni było ścięcie drzewek w wieku od 6 do 10 lat, gdyż miały być one przeznaczone, jako choinki na Boże Narodzenie. W związku z czym, drzewkom celowo zostawiono ostatnią dolną gałąź, więc rosła ona dalej dążąc do pionu i w efekcie przybrała wykrzywiony kształt. W tym roku Gmina Gryfino wydała pierwszy ilustrowany przewodnik po Krzywym Lesie, zawierający m.in. zestawienie najpopularniejszych tez na temat jego powstania. Las po dziś dzień cieszy się zainteresowaniem zarówno Polaków, jak i osób przybywających zza granicy kraju.

 

Krzywy las

 

Źródło: https://ladnydom.pl/Ogrody/1,113645,21352082,jak-powstaly-krzywe-sosny-w-nowym-czarnowie.html

 

Labirynt w Ogrodach Hortulus

 

Polska może z dumą pochwalić się jedną z najwspanialszych i z pewnością niespodziewanych atrakcji również dla wielu Polaków, a mianowicie Labiryntem w Ogrodach Hortulus w Dobrzycy. Ogrody te nie są typowo ogrodami botanicznymi ani dendrologicznymi, a pokazowymi. Co za tym idzie, na próżno szukać wokół tablic z opisami poszczególnych roślin, gdyż tego typu przyrodnicza atrakcja stawia w pierwszej kolejności na odbiór estetyczny oraz wizualny. Turyści mogą podziwiać to miejsce od 2014 roku.

 

Atrakcja labirynt

 

Źródło: https://icamp.pl/miejscowka/labirynt-w-ogrodach-hortulus-w-dobrzycy/

Przede wszystkim należy wspomnieć, że decydując się na tę wycieczkę, można zobaczyć największy na świecie labirynt grabowy o powierzchni 1 hektara i długości korytarzy ponad 3 kilometrów. Nie jest tajemnicą, że w labiryncie łatwo się zgubić, zwłaszcza jeśli ściany mają wysokość 2 metrów i nic dookoła nie widać. Oczywiście nie oznacza to, że należy mieć jakiekolwiek obawy. Na wieży widokowej, która mieści się w samym sercu labiryntu czuwa jeden z pracowników i wskazuje odpowiedni kierunek zbłądzonym osobom. Istotną informacją jest również to, że wieża widokowa, na którą każdy chętny ma wstęp, liczy 20 metrów i można z niej podziwiać całą okolicę oraz ogrody, m.in. Kamienny Krąg, Kalendarz Celtycki czy partery bukszpanowe.

Jak pokazuje powyższy artykuł, nie trzeba wyjeżdżać za granicę, aby zwiedzić fascynujące miejsca, pogłębić swoją wiedzę i odpocząć zachwycając się pięknem natury. Osoby lubiące dzielić się ze światem swoimi podróżami zapewniam, że każde z wymienionych miejsc zrobi wrażenie również w mediach społecznościowych. Atrakcyjne miejsca w Polsce są na wyciągnięcie ręki, trzeba tylko wiedzieć, gdzie ich szukać.

Powyższy artykuł nie jest jedynym dotyczącym polskich miejsc, które warto zobaczyć. Przeczytaj wskazany artykuł, a na pewno dostarczy Ci więcej inspiracji.