Niezbędny sprzęt turystyczny dla początkujących

sprzęt turystyczny

Jesteś początkującym turystą lub chcesz rozpocząć przygodę z turystyką? Doradzimy Ci co powinieneś kupić i jak używać sprzęt turystyczny. Lubisz przyrodę i chciałbyś ją podziwiać z bliska? Czego nie możesz przegapić wyruszając na swoją pierwszą wyprawę?

 

Dobre buty

 

Ten kto kiedykolwiek chodził po lesie w tenisówkach czy wybrał się w Tatry w japonkach (tak, tak są i takie przypadki) powinien już wiedzieć, że odpowiednie buty to podstawa każdej wycieczki. Jeśli chcesz wybrać się na większą wyprawę kilkugodzinną lub kilkudniową, pierwszą inwestycją powinny być dobrej jakości buty turystyczne lub trekkingowe. W takim właśnie obuwiu każdy krok będzie stabilny i bezpieczny - jest to więc inwestycja w zdrowie i bezpieczeństwo. Mimo iż takie buty to całkiem spory wydatek, bo zapłacimy za nie od 200 zł do ok. 500 zł, a nawet więcej przy topowych markach - warto, bo są one podstawą bezpiecznej wyprawy, szczególnie jeśli wybieramy się na poważniejsze wycieczki. Mamy jednak małą pomoc, czyli kody rabatowe na sprzęt turystyczny, gdzie znajdziesz ciekawe zniżki nie tylko na buty, ale i inny niezbędny sprzęt.


 

Co jeszcze jest potrzebne?

 

Odpowiedź nasuwa się sama: dobre ubranie sportowe. Dobre nie znaczy supermodne i podkreślające figurę (choć i takie znajdziemy), ale przede wszystkim odporne na deszcz i wiatr, a jeśli wyruszamy w zimie – odporne na temperaturę. Odpowiednia kurtka czy spodnie pomogą uniknąć przemoknięcia czy przeziębienia, a czasem nawet mogą uratować życie. Wysokiej jakości materiały odporne na wodę, wiatr, solidnie wykonane i z dobrymi zamkami. Bo przecież nie ma nic gorszego niż zepsuty zamek w kurtce, gdy zaczyna padać. Przed każdą wyprawą, nawet w słoneczny dzień, warto sprawdzić czy jest sprawny, bo pogoda zmienia się bardzo szybko, szczególnie w górach. Dobrym pomysłem jest też zasada „plus jeden” czyli zabranie dodatkowej pary skarpet czy koszulki, na wypadek przemoknięcia w deszczowe dni, czy przepocenia w okresie letnim. Przede wszystkim ubrania w których idziemy powinny być wygodne i nie krępować ruchów. Dodatkowo latem nie zapominajmy o okularach przeciwsłonecznych, czapce i przede wszystkim o kremach z filtrem przeciwsłonecznym. Fajnie jest wrócić opalonym z weekendowej wycieczki, ale słońce potrafi nieźle poparzyć, także w zimie. Dlatego w myśl zasady lepiej zapobiegać niż leczyć – filtry powinniśmy zawsze mieć ze sobą. Zimą nie zapomnijmy także o rękawiczkach, czapce i kocu termicznym.

 

Jedzenie i napoje

 

Oczywiście nie nasycimy się tylko pięknymi widokami podczas wycieczki. Ilośc jedzenia i wody musi być dostosowana do sezonu i czasu trwania podróży. Nie trzeba podkreślać, że latem należy pić dużo więcej wody, dlatego tez warto wziąć jej zapas. Chociaż plastikowe butelki nie są zbyt ekologiczne, mają tę zaletę, że ważą tyle ile mają wody. Zimą docenisz ciepłą herbatę w termosie, a jeśli chodzi o jedzenie – produkty pełnowartościowe, w opakowaniach odpornych na temperaturę i wodę. Warto skupić się na produktach bogatych w białko i węglowodany jak orzechy, jabłka, banany czy chleb. Dobrym rozwiązaniem będzie podzielenie jedzenia na porcje spakowane oddzielnie.

 

 

Nasza wskazówka: kieszonkowy nóż lub scyzoryk może okazać się bardzo pomocnym narzędziem, nie waży wiele więc przed wyjściem warto sprawdzić dwa razy czy na pewno go zabraliśmy. Podczas pakowania weź pod uwagę by nie zabierać zbędnych rzeczy, bo będziesz je nosić na plecach przez całą wyprawę. Zabierając smartfon pobierz mapy wcześniej i korzystaj z nich offline, bo w lesie czy górach ciężko o zasięg.