Niektórzy uważają go za chwast, a inni leczą nim wiele chorób. Czy wiecie, że syrop z mniszka lekarskiego można przygotować samemu w domu?
Wiele osób uważa mniszek lekarski za chwast. Jego nazwa rodzajowa sugeruje jednak, że jest to roślina lecznicza. Ma gorzki smak, jest bezwonny, a cała roślina jest jadalna, również korzeń mniszka. Mniszek lekarski jest byliną, która kwitnie od kwietnia do listopada, w suchych miejscach.
Kiedy jest najlepszy czas na zbiory mniszka lekarskiego? Najlepiej jest zbierać je przy słonecznej pogodzie, w czystym miejscu. To znaczy z dala od drogi. Należy wybierać miejsca położone głębiej w lesie lub na łąkach uprawnych.
Najpopularniejszym sposobem wykorzystania mniszka lekarskiego jest robienie z niego pysznego miodu. Można jednak zrobić z niego także inną pyszną miksturę - syrop z mniszka lekarskiego.
Jakie substancje lecznicze zawiera mniszek lekarski? Jakie korzyści zapewnia? A jak zrobić syrop z mniszka lekarskiego?
Jakie witaminy zawiera mniszek lekarski?
Mniszek lekarski zawiera szereg witamin, np. A, C, D, K oraz kompleks witamin z grupy B. Zawiera również minerały, takie jak wapń, żelazo, sód, potas i magnez. Oprócz tego mniszek lekarski zawiera również kwas foliowy i kwas krzemowy. Liście mniszka lekarskiego zawierają również karotenoidy, flawonoidy oraz substancje takie jak zeaksantyna i luteina. Pozwalają one zachować zdrowy wzrok.
Wpływ na organizm
Korzyści zdrowotne płynące z mniszka lekarskiego są liczne. Ta roślina lecznicza pomaga na:
- choroby i czynności śledziony i gruczołów
- anemię, ogólne osłabienie i wiosenne zmęczenie
- szybszą regenerację po wysiłku fizycznym
- miażdżycę
- przewlekłe choroby i problemy skórne (swędzenie skóry, liszaje i wysypki)
- zapalenie wątroby
- cukrzycę
- oczyszczanie żołądka, krwi
- poprawę trawienia, harmonizację soków żołądkowych, zaburzenia żołądkowe, przekrwienie żołądka, ale także przy silnym katarze jelitowym, braku apetytu lub zaparciach
- rozpuszczanie kamieni w pęcherzyku żółciowym
- przyspieszenie metabolizmu, a tym samym pomoc w utracie wagi
- prawidłowe funkcjonowanie pęcherza moczowego, stany zapalne dróg moczowych i nerek, kamica nerkowa oraz usuwanie toksyn z organizmu poprzez pocenie się
- spowolnienie wzrostu komórek nowotworowych
- dnie moczanowej i reumatyźmie
- zmniejszeniu obrzęku
- rozrzedzaniu gęstej krwi
- przeziębieniach i chorobach układu oddechowego