Syrop z mniszka lekarskiego – najlepszy przepis na domowe lekarstwo

02.06.2022 Paulina Udostępnij

Niektórzy uważają go za chwast, a inni leczą nim wiele chorób. Czy wiecie, że syrop z mniszka lekarskiego można przygotować samemu w domu?

 

Wiele osób uważa mniszek lekarski za chwast. Jego nazwa rodzajowa sugeruje jednak, że jest to roślina lecznicza. Ma gorzki smak, jest bezwonny, a cała roślina jest jadalna, również korzeń mniszka. Mniszek lekarski jest byliną, która kwitnie od kwietnia do listopada, w suchych miejscach.

Kiedy jest najlepszy czas na zbiory mniszka lekarskiego? Najlepiej jest zbierać je przy słonecznej pogodzie, w czystym miejscu. To znaczy z dala od drogi. Należy wybierać miejsca położone głębiej w lesie lub na łąkach uprawnych.

Najpopularniejszym sposobem wykorzystania mniszka lekarskiego jest robienie z niego pysznego miodu. Można jednak zrobić z niego także inną pyszną miksturę - syrop z mniszka lekarskiego.

Jakie substancje lecznicze zawiera mniszek lekarski? Jakie korzyści zapewnia? A jak zrobić syrop z mniszka lekarskiego?

mniszek lekarski

 

Jakie witaminy zawiera mniszek lekarski?

 

Mniszek lekarski zawiera szereg witamin, np. A, C, D, K oraz kompleks witamin z grupy B. Zawiera również minerały, takie jak wapń, żelazo, sód, potas i magnez. Oprócz tego mniszek lekarski zawiera również kwas foliowy i kwas krzemowy. Liście mniszka lekarskiego zawierają również karotenoidy, flawonoidy oraz substancje takie jak zeaksantyna i luteina. Pozwalają one zachować zdrowy wzrok.

 

Wpływ na organizm

 

Korzyści zdrowotne płynące z mniszka lekarskiego są liczne. Ta roślina lecznicza pomaga na:

- choroby i czynności śledziony i gruczołów

- anemię, ogólne osłabienie i wiosenne zmęczenie

- szybszą regenerację po wysiłku fizycznym

- miażdżycę

- przewlekłe choroby i problemy skórne (swędzenie skóry, liszaje i wysypki)

- zapalenie wątroby

- cukrzycę

- oczyszczanie żołądka, krwi

- poprawę trawienia, harmonizację soków żołądkowych, zaburzenia żołądkowe, przekrwienie żołądka, ale także przy silnym katarze jelitowym, braku apetytu lub zaparciach

- rozpuszczanie kamieni w pęcherzyku żółciowym

- przyspieszenie metabolizmu, a tym samym pomoc w utracie wagi

- prawidłowe funkcjonowanie pęcherza moczowego, stany zapalne dróg moczowych i nerek, kamica nerkowa oraz usuwanie toksyn z organizmu poprzez pocenie się

- spowolnienie wzrostu komórek nowotworowych

- dnie moczanowej i reumatyźmie

- zmniejszeniu obrzęku

- rozrzedzaniu gęstej krwi

- przeziębieniach i chorobach układu oddechowego

Wciąż prześladuje Cię uczucie zmęczenia i nie wiesz, jak się go pozbyć? Oto nasze rady, jak raz na zawsze poradzić sobie z wioennym zmęczeniem.

mniszek lekarski

Szukasz idealnych produktów spożywczych? Zajrzyj do sklepu Carrefour i wybierz idealne produkty z szerokiej oferty sklepu. Funkcja dowozu również dostępna.

Syrop BEZ GOTOWANIA z mniszka lekarskiego

1

Składniki

1 litr główek mniszka lekarskiego (idealnie, jeśli wypełnicie nimi litrowy słoik), 500 g kryształowego cukru - doprawić do smaku, 2 dcl wody

2

Wykonanie

Kwiaty mniszka lekarskiego oderwiemy od łodyg. Pozostawimy je na słońcu, aby wydostały się z nich małe robaczki. Następnie oddzielimy płatki od zielonych części. Należy je poddać recyklingowi, wrzucając do kompostu. Umieścimy kwiaty w dużym, zamykanym pojemniku (np. w szklanej zamykanej butelce). Zasypiemy je cukrem. Zamkniemy pojemnik pokrywką lub folią spożywczą. Pozostawimy mieszaninę w oknie na dwa dni, aby mogło na nią padać słońce oraz aby cukier szybciej się rozpuścił. Od czasu do czasu należy wstrząsnąć butelką i wymieszać jej zawartość. Następnie należy dolać wody do słoika i pozostawić go na parapecie na kolejny dzień. Gotowy syrop przecedzimy przez ściereczkę. Wyciśniemy cały sok z kwiatów.** Syrop należy przechowywać w zamkniętym pojemniku, w lodówce.

*alternatywą dla tego kroku jest umycie ich w zimnej wodzie. Jednak w ten sposób można również stracić pyłek, a byłaby to szkoda.

**syrop jest naturalnie nieco mętny.

 

Gotowy syrop można przechowywać przez około miesiąc. Można go stosować jako dodatek smakowy do lemoniad, jako klasyczny słodzik lub jako syrop leczniczy w postaci łyżeczki dziennie.

 

zdrowy syrop

Nie wiesz, jak poddać recyklingowi bioodpady? Nasz kompletny przewodnik po sortowaniu odpadów z pewnością nie tylko Ci w tym pomoże, ale także Cię zmotywuje.

GOTOWANY syrop z mniszka lekarskiego

1

Składniki

350 kwiatów mniszka lekarskiego (w pełni rozkwitniętych), 20 g kwasu cytrynowego, 4 cytryny, 3,5 l wody, 3,5 kg kryształowego cukru, garść liści melisy i pokrzywy (składniki opcjonalne)

2

Wykonanie

Kwiaty mniszka lekarskiego oderwiemy od łodyg. Pozostawimy je na słońcu, aby mogły się z nich wydostać małe robaczki. Następnie oddzielimy płatki od zielonych części. Należy je poddać recyklingowi, wrzucając do kompostu. Dodajcie następujące składniki do butelki o pojemności 5 litrów: mniszek lekarski, zioła, kwas cytrynowy, pokrojone cytryny. Zalejemy składniki wrzącą wodą. Pozostawimy mieszaninę na 24 godziny.** Pojemniki powinny być przez cały czas zamknięte, ale w czasie trwania naparu należy od czasu do czasu mieszać mieszaninę chochlą. Następnego dnia przecedzamy mieszaninę. Najlepiej przez szmatkę lub gazę.*** Dodajcie do soku cukier w rondelku. Całość wymieszamy i umieścimy mieszaninę na kuchence. Na średnim ogniu doprowadzimy do wrzenia sok z mniszka lekarskiego i cukier, cały czas mieszając. Następnie zmniejszymy ogień i gotujemy mieszankę, aż zacznie gęstnieć. Powstanie ciemnożółty lub brązowy płyn, coś pomiędzy miodem a syropem. Gęstość ustala się samemu w zależności od ilości odparowanej wody. Jeśli na powierzchni pojawi się piana, należy ją usunąć. Potrzeba około półtorej godziny, aby uzyskać konsystencję rzadkiego miodu. Gorącą mieszankę wlać do butelek. Upewnijcie się, że pokrywki i brzegi butelek są czyste, aby nie przywierały. Następnie zamknijcie je i odwróćcie je do góry nogami. Po ostygnięciu syropu przechowujcie go w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu.

* alternatywą dla tego kroku jest umycie ich w zimnej wodzie. Jednak w ten sposób można również stracić pyłek, a byłoby go szkoda. Jeśli używacie innych opcjonalnych ziół i roślin, możecie je przepłukać. Nic im się nie stanie.

**całą mieszankę możemy najpierw gotować przez 15 minut. Dopiero potem pozwócie jej przekazać wszystkie aromaty. Wybór opcji zależy od preferencji użytkownika.

***Wyłóżcie sito lub cedzak ściereczką. Przelejcie masę przez sito.

 

Ugotowany syrop można przechowywać przez około trzy miesiące. Można go dodawać do herbaty,jako mniszek lekarski herbata, lemoniady lub spożywać jedną łyżeczkę dziennie jako środek zapobiegawczy.

 

Aby przygotować ten syrop leczniczy, będziesz potrzebował wielu przyborów kuchennych. Gdzie można je wszystkie znaleźć pod jednym dachem i w najkorzystniejszych cenach na rynku? Cóż, w sklepie Tescoma!