4 powody, dla których dzieci powinny grać w szachy

szachy dla dzieci

Wiesz dlaczego dzieci powinny grać w szachy? Powodów jest całkiem sporo, bo wspierają one inteligencję i rozwijają kreatywność, a niosą za sobą też inne korzyści. Jakie? Przeczytaj na blogu.

 

Szachy to gra, której przeważnie uczą nas dziadkowie, to oni pokazują podstawowe ruchy i zasady gry. Z czasem jednak zapominamy o nich i niekoniecznie sami uczymy dzieci jak grać, a warto, bo korzyści z tej niepozornej gry są bardzo duże. 

 

1. Szachy wspierają rozwój inteligencji

 

Niewątpliwie u dzieci jest to bardzo ważne, a eksperci mówią, że szachy nie są gra dla osób o wysokim IQ, a właśnie sama gra w szachy zwiększają to IQ. W szczególności:

  1. Poprawiają logiczne myślenie. W szachach dziecko musi myśleć abstrakcyjnie i przewidywać ruchy przeciwnika. Musi myśleć logicznie i analizować sytuację.
  2. Wspierają krytyczne myślenie. Dziecko rozważa różne opcje i ocenia, który z ruchów jest najlepszy.

  3. Rozwijają umiejętności matematyczne. Liczba możliwych ruchów i kombinacji wymaga ciągłego skupienia.

  4. Poprawiają pamięć. Możemy ją poprawiać na różne sposoby, a szachy są jednym z najlepszych. Dziecko uczy się zapamiętywać różne kombinacje i ruchy, co rozwija u niego umiejętność zapamiętywania.

2. Szachy poprawiają koncentrację

 

Logiczne jest, że dziecko musi się skupić podczas gry. Nawet niewielkie wybicie z koncentracji może przecież spowodować zły ruch. Jednoczesnie szachy uczą dziecko cierpliwości - to cecha rzadka u dzieci, a jakże pożądana. Mogą być także rodzajem terapii dla dzieci nadpobudliwych i z zaburzeniami uwagi.

 

3. Szachy rozwijają kreatywność

 

Dowiedziono naukowo, że tak półkula mózgu, która odpowiedzialna jest za kreatywność, pracuje podczas gry w szachy, a co za tym idzie - pobudza jej rozwój. Wiąże się to z przewidywaniem ruchów przeciwnika i budowaniem strategii gry oraz kombinacji ruchów.

 

4. Szachy to sport

 

Mogłoby się wydawać, że szachy wśród innych sportów wypadają marnie, bo nie wymagają tyle wysiłku fizycznego. Jednak nawet podczas rozgrywki szachowej możesz spalić niesamowitą ilość kalorii. 

 

Kiedy i jak zacząć?

 

Najważniejsze żeby zacząć naukę od zabawy i nie podchodzić do tego jak do przymusowego obowiązku. Eksperci zalecają rozpoczęcie nauki gry w szachy już w wieku przedszkolnym. Wystarczy żebysmy sami znali zasady i mieli zestaw do gry. Możecie skorzystać z naszych kodów rabatowych na gry i zabawki.

Zauważ, że szachy oprócz tego, że niosą za sobą tak wiele korzyści nadal mogą być przyjemością i zabawą dla dziecka. Nie musisz wymagać od niego, by stało się mistrzem tej gry, ale aby czerpało z niej radość.