Ile wody dzisiaj wypiliście? Nie zapominajcie o nawodnieniu

Picie wody

Woda jest niezbędnym płynem dla ludzkiego organizmu. Ile pić wody dziennie i jakie są zalety picia wody, głównie zdrowotne? Oto co powinniście wiedzieć o piciu alkoholu.

Odpowiednie nawadnianie jest ważne dla naszego organizmu. Szczególnie podczas letnich dni. Jednak picie dużej ilości wody jest ważne niezależnie od pory roku. Należy jednak nawadniać się przez cały rok. Ile wody powinni pić dorośli, dzieci i osoby starsze?

 

Dlaczego powinniśmy pamiętać o nawadnianiu

Woda ma największy udział w naszym organizmie i spełnia ważne zadania. Bierze udział w różnych procesach metabolicznych, reguluje temperaturę naszego ciała, przekształca składniki odżywcze pochodzące z pożywienia, zapewnia funkcjonowanie układu nerwowego i  pomaga w dobrym wydalaniu. Po prostu przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania całego naszego organizmu.

Dziennie wydalamy z organizmu około 2 litrów płynów. Poprzez wydalanie moczu, pary wodnej podczas oddychania lub pocenia się. Dlatego ta objętość wody musi być uzupełniana.

 

Picie wody

Jakie płyny powinniśmy pić?

Istotne jest picie zwykłej wody lub wody mineralnej oraz niesłodzonych herbat owocowych i ziołowych. Słodzone napoje czy kawa nie są częścią nawadniania i nie hydratują organizmu.

Nasz organizm otrzymuje płyny na kilka sposobów. Oprócz wody poprzez spożywanie posiłków (zupy), owoców lub warzyw.

Nie lubicie zwykłej wody? Przygotujcie w domu delikatnie musującą wodę mineralną z wyjątkową pomocą.

Codzienne nawadnianie

Czy wiecie ile wody powinniście wypijać dziennie? Istnieją różnice w ilości, szczególnie ze względu na wiek. Inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę to na przykład stan zdrowia czy też waga.

Dorosły człowiek powinien wypijać około 1,5 do 2,5 litra czystej wody dziennie. Potrzeba wypicia większej ilości wody zwiększa się np. przy wysiłku fizycznym lub większym spożyciu soli.

Prosta kalkulacja pomoże Wam określić, ile wody dziennie powinno wypijać Wasze dziecko. Pomnóżcie wagę dziecka przez 60 ml płynu. To powinna być średnia ilość płynów dla dziecka. Dla dziecka o wadze 25 kg jest to 1,5 litra płynów dziennie.

Nawyk nawadniania u osób starszych jest zazwyczaj nieodpowiedni. Ich aktywność fizyczna jest bardzo niska, codziennie przyjmują leki i nie odczuwają potrzeby picia. Mimo to powinny one wypijać co najmniej 1 litr płynów dziennie.

Osoby pijące wodę

Czy Wasze dzieci nie lubią zwykłej wody? Przygotujcie im zdrową i smaczną domową lemoniadę, stosując się do naszej prostej procedury.

Reżim picia - jak go przestrzegać?

Zapomnieliście się napić? Myślicie, że możecie to nadrobić pijąc więcej wody w jednym czasie? Nie jest tak. Dlatego warto znać zasady picia wody. Picie wody w pośpiechu może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dzieje się tak dlatego, że organizm nie przetwarza dużych ilości wody i wiele z nich natychmiast wydala.

Jeśli macie problem z regularnym piciem wody i zapominacie o wodzie, starajcie się wypijać jedną szklankę wody co godzinę. W ten sposób zapewnicie sobie regularne przyjmowanie wody do organizmu.

Podróżujecie? Butelka z wodą pomoże Wam uzupełnić płyny. Wybierzcie swoją, abyście już nigdy nie byli spragnieni w trakcie podróży.

Jeśli nie wypiliście wystarczającej ilości wody w ciągu dnia, Wasze ciało odpowie Wam dehydratacją. Może objawiać się to suchą skórą i suchością w ustach, zmniejszeniem koncentracji, zmęczeniem, bólami głowy i szybkim biciem serca lub zawrotami głowy.

Butelka

Korzyści płynące z picia wody

__check

Poprawa zdolności poznawczych - odpowiednie spożycie płynów znajduje odzwierciedlenie w uwadze, myśleniu, zdolności do koncentracji czy rozwiązywania problemów.

__check

Zdrowe stawy - brak wody w organizmie może powodować nieprawidłową pracę stawów. Może to prowadzić do ich uszkodzenia i problemów z poruszaniem się.

__check

Wzmacnia układ odpornościowy - odpowiednia ilość wody w organizmie nawadnia komórki, dzięki czemu są one silniejsze i odporne na uszkodzenia.

__check

Ogranicza przejadanie się - każdy z pewnością miał doświadczenie kompensowania pragnienia jedzeniem. Jeśli nie pijecie wystarczająco dużo wody, macie tendencję do sięgania po jedzenie. Przy odpowiednim przestrzeganiu nawadniania, odpędzicie nieuzasadnione uczucie głodu.

Nawadnianie dla firm

Zapewnienie nawodnienia jest jednym z obowiązków pracodawcy. Jednak tylko niewielka liczba pracowników rzeczywiście nawadnia się w miejscu pracy.

Wolicie słodzone napoje, kawę czy herbatę? Pozbawiacie się produktywności i energii. Nie picie wystarczającej ilości wody spowoduje zmęczenie, wyczerpanie, bóle głowy i zmniejszenie wydajności.

Szklanka wody

Ile szklanek wody wypiliście dzisiaj? Jeśli nie wystarczająco dużo, naprawcie to. Picie wody przyniesie Wam wiele korzyści dla Waszego zdrowia i nic Was nie kosztuje.