Jak wybrać rolki – zwróćcie uwagę na 5 parametrów

09.09.2022 Paulina Hobby Udostępnij

Nie potraficie wyobrazić sobie miłego, ciepłego dnia bez ruchu? Lato jeszcze się nie skończyło. Dlatego przedstawiamy Wam praktyczne porady, jak wybrać dobre rolki.

Lubicie jeździć na rolkach? A może chcielibyście zacząć uprawiać ten sport i nie wiecie jak wybrać idealne rolki? Trafiliście we właściwe miejsce. O tym, jak je wybrać i jakie parametry powinny spełniać, piszemy w tym artykule.

pierwsze kroki z rolkami

 

W jaki sposób wybrać rolki?

 

Oferta rolek jest naprawdę szeroka. Na rynku jest wiele marek o różnej cenie i jakości. Jak odnaleźć się w tej ofercie?

Skupcie się na następujących parametrach

1

Użytkownik

 

2

Typ rolek

 

3

Koła

 

4

Buty

 

5

Inne parametry

 

rolki jako hobby

 

Użytkownik

 

Podział na damskie, męskie i dziecięce to podstawowy parametr. Ich kształt i konstrukcja jest dostosowana do różnic anatomicznych stóp. W ofercie sklepów sportowych można spotkać również rolki unisex, przeznaczone dla kobiet i mężczyzn.

W wielu rodzajach łyżworolek dla dzieci jest świetna funkcja - regulowany przód lub tył. Inwestycja w takie rolki to jedna z najlepszych inwestycji dla rodziców. Kiedy dziecko zaczyna jeździć na rolkach, nie wiadomo, czy będzie chciało podjąć tę aktywność na dłużej, czy nie.

dzieci na rolkach

 

 

Znalezienie rolek dla dzieci może być trudniejsze niż dla dorosłych. Kluczem do sukcesu jest szeroka oferta. Chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę na jeden ze znanych sklepów, który posiada wiele rodzajów tego typu produktów. Wybierz idealne rolki dla dzieci.

Typ łyżworolek

 

W jakim celu będziecie używać rolek? Na jakim terenie i jak często? Weźcie również pod uwagę swoją kondycję fizyczną oraz to, czy jesteście osobami początkującymi czy zaawansowanymi. Według tego można wybierać spośród 4 rodzajów rolek.

__check

Rolki fitness-rekreacyjne

Należycie do grona rolkarzy, którzy używają rolek rekreacyjnie lub w celach sportowych? Rolki fitnessowe to dla Was idealne rozwiązanie. Ich główne zalety to dobra zwrotność i konstrukcja zapewniająca komfort. Są to jedne z najczęściej wybieranych łyżworolek.

__check

Rolki agresywne

Rolki agresywne przeznaczone są do jazdy po przeszkodach, w skate parkach lub do jazdy po ulicy. Posiadają one szereg zabezpieczeń i są dostosowane do obciążeń różnymi skokami. Ich świetne cechy podkreśla doskonałe prowadzenie.

__check

Rolki wyścigowe

Rolki wyścigowe mogą mieć idealne zastosowanie na wymagających treningach sportowych i zawodach. Są one znane również jako szybkie łyżworolki. Wytrzymują duże obciążenia i regularną jazdę. Rozważcie ich zakup, jeśli jesteście doświadczonymi rolkarzami lub profesjonalistami.

__check

Rolki slalomowe

Jak sama nazwa wskazuje, te łyżworolki przeznaczone są do jazdy slalomowej. Ich mniejsze koła umieszczone blisko siebie ułatwiają pokonywanie przeszkód. Ich cechy docenią średniozaawansowani i zaawansowani łyżworolkarze, na wysokiej jakości nawierzchniach.

rolki slalomowe

Poważnie myślisz o jeździe na rolkach? Wysokiej jakości odzież sportowa zadba o Twój profesjonalny wygląd. Kup ją online szybko i łatwo.

Koła 

 

Wielkość i twardość kółek to najważniejsze parametry. Wpływają one na prędkość jazdy na rolkach. Większe koła sprawiają, że jazda jest szybsza i nie zdradzą Was nawet na gorszym terenie. Wręcz przeciwnie, mniejsze koła są wolniejsze i nadają się do lepszej jakości powierzchni.

Ogólnie rzecz biorąc, początkujący powinni wybierać mniejsze i bardziej miękkie koła. Zaawansowani rolkarze powinni wybierać większe i twardsze.

 

Buty

 

Czy Wasze stopy w rolkach nie mają niezbędnej stabilności? Może to mieć negatywny wpływ na ewentualne urazy. Nie mówiąc już o jeździe wyczynowej na rolkach. Jest to prawdziwe zdanie szczególnie, jeśli chodzi o jazdę na rolkach. Dlatego przy zakupie uważnie patrzcie na tabele rozmiarów.

 

rozmiar rolek

Inne parametry 

 

Wybierając łyżworolki, należy zwrócić uwagę na kilka innych parametrów.

__check

Ramy

Dłuższe ramy są przeznaczone do jazdy wytrzymałościowej, podczas której zwiększacie swoją aktywność fizyczną. Dla porównania, rolki z krótszą ramą będą dla Was łatwiejsze do opanowania. Dzięki nim różne triki i jazda do tyłu będą dla Was łatwiejsze.

Jak rozpoznać, czy rama jest dobrej jakości? Pierwszym wskaźnikiem może być cena, a drugim materiał. Polecamy przy wyborze ram zwrócić uwagę czy są z aluminium. Są one mocne i mogą wytrzymać większe uderzenia.

__check

Łożyska

Łożyska są oznaczone nieparzystymi numerami od 1 do 9. Które z nich są najlepsze? Im wyższa jest liczba, tym dokładniej wykonane jest łożysko. Łożyska w rolkach mają bezpośredni wpływ na prędkość, ale także na jakość jazdy.

__check

Akcesoria

Ważnym elementem wyposażenia dobrego skatera są akcesoria. W niebezpiecznej sytuacji mogą one uchronić Was przed urazem. Wśród niezbędnych rzeczy, których nie powinno zabraknąć, są kask i ochraniacze.

nauka jazdy na rolkach

 

Wskazówka na koniec - wrotki retro

 

Chcielibyście mieć "inną" parę rolek, której nie mają wszyscy inni? Postawcie na dwurzędowe wrotki. Te retro rolki i są obecnie bardzo popularne. Nic dziwnego. Ich styl jest nie do przeoczenia.

Co więcej, mogą się one świetnie sprawdzić dla dzieci.  Bądą na nich lepiej trzymać równowagę.

wrotki

 

Do zakończenia sezonu na rolek jeszcze daleko. Przyjemna wrześniowa pogoda jest idealna do uprawiania tego sportu i zabawy w jednym. A przy obecnych cenach warto je kupić teraz oraz na kolejny sezon.