Kiedy sadzić czosnek? Powiemy Ci również, jak o niego dbać

czosnek

Czy masz już czosnek w swoim ogrodzie? Wszelkie informacje o tym, kiedy go sadzić, jak się nim opiekować i kiedy go zbierać, przedstawiamy w artykule poniżej.

 

Czy jesteście miłośnikami ogrodów i działkowania? Teraz jest doskonała okazja, aby zająć się ogrodem. O tej porze roku sadzenie może zająć trochę wolnego czasu, ale za kilka miesięcy na pewno się to opłaci.

Przedtem jednak nie zapomnijcie przygotować wszystkiego, co będzie Wam potrzebne. Nasiona, glinę, narzędzia lub krzesło ogrodowe, abyście mieli gdzie odpocząć. Kupujcie za mniej dzięki naszej wyjątkowej ofercie.

Kiedy kopiecie i sadzicie nasiona w ziemi, na pewno wyobrażacie sobie wspaniały rezultat. Żaden owoc ani warzywo nie jest lepsze niż to, wyhodowane we własnym ogrodzie. Sadzi się je zawsze w maju, kiedy gleba jest już dostatecznie ciepła.

Niektóre rodzaje żywności są jednak trudne do sadzenia i uprawy. Dotyczy to również czosnku, który różni się od innych warzyw niemal wszystkim.

uprawa czosnku w maju

 

Kiedy sadzić czosnek

 

Czosnek jest o tyle ciekawy, że można go sadzić nie tylko wiosną, ale także jesienią. Najlepiej jednak sadzić go na przełomie lutego i marca. Dzieje się tak dlatego, że do tego czasu zamarznięta ziemia musi się zregenerować po zimie. Jeśli nie zrobicie tego na czas, możecie narazić swoje zbiory na straty.

Może nie uwierzycie, ale czosnek można sadzić również po lecie. Najodpowiedniejszym momentem na sadzenie jesiennego czosnku jest dzień przed zamarznięciem ziemi. Jest to jednak bardzo trudne do oszacowania. W związku z tym należy wybrać koniec października i początek listopada.

Jak to możliwe, pytacie? Czosnek jest w stanie ukorzenić się już jesienią i zimą. W związku z tym wchodzi w okres wegetacji 4-6 tygodni przed sezonem. W rezultacie można spodziewać się większych zbiorów.

przepisy z dodatkiem czosnku

 

Czosnek stanowi wyzwanie

 

Najlepsza gleba dla czosnku to taka, która zawiera dużo substancji organicznych, składników odżywczych i jest nasłoneczniona. Inne parametry są również ważne i powinny być przestrzegane.

Nie należy sadzić tej wymagającej rośliny w tym samym miejscu, w którym przez co najmniej 4 ostatnie lata były sadzone inne rośliny cebulowe. Należy raczej wybrać miejsce, w którym w ubiegłym roku posadzono warzywa nie wymagające składników odżywczych. Dzieje się tak dlatego, że czosnek potrzebuje wielu składników odżywczych.

Ponadto należy pamiętać, że cebula powinna być sadzona w ogrodzie jak najdalej od czosnku. Dzieje się tak dlatego, że między nimi mogą być przenoszone różne choroby.

jak sadzić czosnek

 

Jak sadzić czosnek?

 

Przed zasadzeniem czosnku należy dobrze nawodnić glebę. Nawóz należy rozsiewać na głębokość 20-30 centymetrów. Najlepiej jest wykonać ten obowiązkowy bieg 3-4 tygodnie wcześniej. Ponadto grządka z czosnkiem powinna być podniesiona nieco wyżej niż inne rośliny w ogrodzie.

Czosnek powinien być sadzony na głębokości 8-10 centymetrów. Umieśćcie go w grządce spiczastym końcem do góry. Do sadzenia należy wybierać największe ząbki z nienaruszoną osłonką. Należy również uważać, aby nie upychać ząbków. Jest to spowodowane tym, że nie wolno pozostawiać wokół niego pęcherzyków powietrza, które nie są dla niego korzystne.

Czosnek wiosenny należy dokładnie podlać, a następnie pozostawić do momentu wyjęcia go z gleby. Roślina nie potrzebuje dodatkowej wody.

Jeśli jednak zdecydowaliście się na sadzenie jesienne, po posadzeniu należy całą kępę przykryć cykorią, liśćmi i słomą. Roślina będzie chroniona przed szokiem temperaturowym i nie będzie miała problemów z ukorzenieniem się.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj czosnku wybierzesz, w naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór nasion i akcesoriów do sadzenia.

Pielęgnowanie upraw

 

Gdy wiosną czosnek wykiełkuje i osiągnie wysokość 10-15 centymetrów, należy zdjąć osłonę z kępy i ponownie posypać glebę nawozem.

Należy jednak uważać, aby między cebulkami nie pojawiły się chwasty. Odbiera to energię czosnkowi i może spowodować pojawienie się chorób grzybicznych na roślinie.

przepisy z czosnku

 

Odpowiednia pora roku na zbiory

 

Nawet pora roku, o której należy zbierać czosnek, nie jest do końca precyzyjna. Dojrzewa on od połowy lipca do początku września. Wskaźnikiem dojrzałości może być jednak żółknięcie końcówek liści lub pionowe wyciąganie się łodyg.

Wyzwaniem jest również ustalenie, kiedy należy zbierać czosnek z ogrodu. Lepiej jest kopać wtedy, gdy gleba nie jest mokra i łatwo się kruszy.

Po zebraniu czosnku z ziemi należy pozostawić go w ciemnym, przewiewnym miejscu na około 10 dni. Następnie należy go dokładnie wysuszyć. Suszenie czosnku powoduje pozbycie się nadmiaru wody i dojrzewanie czosnku w miarę wysychania. Ponadto zwiększa się zawartość substancji aromatycznych w czosnku.

Po miesiącu suszenia należy przeciąć łodygi na pół. Ponownie odczekajcie miesiąc i odetnijcie 3-4 centymetry. W tej postaci czosnek może być przechowywany przez dłuższy czas w skrzynce lub koszyku.

Po wysuszeniu czosnek można dodawać do potraw. Z naszych przepisów można wybrać wiele smacznych, szybkich, a przede wszystkim zdrowych potraw. Spróbujcie naszej pysznej zupy czosnkowej.