Samochody elektryczne - zalety, wady, mity i dotacje

samochody elektryczne

Ceny paliwa gwałtownie rosną. Czy zastanawiacie się nad bardziej przyjazną dla środowiska alternatywą, którą są auta elektryczne?

Przed zakupem auta elektrycznego należy jednak zapoznać się z kilkoma kluczowymi informacjami. Dlatego też przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące samochodów elektrycznych. Poznacie ich wady i zalety. Dowiecie się, czy państwo oferuje dotacje na ich zakup. Obalimy też najbardziej rozpowszechnione mity na temat samochodów elektrycznych.

Kto wie, może przekonają Cię, że to inwestycja, która naprawdę jest tego warta. Niezależnie od tego, czy dzieje się tak ze względów finansowych, czy środowiskowych.

Planujecie ładować swój elektryczny samochód w zaciszu własnego domu? Jeśli tak, to z pewnością nie powinno zabraknąć w Waszym domu ładowarek domowych. Skorzystajcie z naszej wyjątkowej oferty z iParts kupony rabatowe i zaoszczędźcie jak najwięcej na eksploatacji swojego samochodu elektrycznego.

Pojazd elektryczny vs hybryda plug-in

 

Samochody hybrydowe mają swoje stałe miejsce w debacie na temat samochodów elektrycznych. Jaka jest różnica między elektrycznym, a hybrydowym modelem samochodu?

Podczas gdy pojazdy elektryczne zasilane są wyłącznie energią elektryczną, pojazdy hybrydowe typu plug-in łączą energię elektryczną z silnikiem spalinowym. Energia elektryczna jest wykorzystywana do zasilania silnika elektrycznego. Silnik spalinowy jest doskonałą alternatywą w przypadku niewielkiej ilości energii lub konieczności zwiększenia mocy.

ładowanie auta

Zalety samochodów elektrycznych

 

Rewolucja w zakresie pojazdów elektrycznych przyniosła wiele korzyści dla branży transportowej. Do najważniejszych z nich należy fakt, że nie powodują one hałasu, nie spalają paliw i nie wytwarzają lokalnych emisji. Wręcz przeciwnie.

Mają one mniejszą liczbę części mechanicznych, dzięki czemu są bardziej wydajne i wymagają mniejszej ilości konserwacji. Ich największą zaletą jest jednak to, że wytwarzają moc z energii elektrycznej, która może być wytwarzana ze źródeł odnawialnych.

 

Ich eksploatacja jest tańsza

 

Ten typ samochodu jest przyjazny dla każdego portfela. To prawda, że początkowy koszt zakupu nowego lub używanego samochodu elektrycznego jest nieco wyższy. Jednak z pewnością zaoszczędzicie na jego eksploatacji. Ale co najważniejsze w obecnych czasach, zaoszczędzicie na paliwie.

Nie tylko możecie bezpłatnie ładować baterie w domu, ale jest to również częsty przywilej dla pracodawcy. Samochód elektryczny można ładować na konwencjonalnych stacjach ładowania, za minimalną opłatą. Najczęściej można je znaleźć na stacjach benzynowych, czy parkingu sieci Carrefour.

Można również zaoszczędzić sporo pieniędzy na serwisowaniu. Nie trzeba już sprawdzać oleju, świec, rozrządu ani przechodzić kontroli emisji spalin. W przypadku samochodu elektrycznego po prostu nic nie może się Wam popsuć.

Obecnie nie jest już tak, że w Polsce nie ma wystarczającej liczby stacji ładowania. Pełna mapa tych miejsc w Polsce znajduje się na stronie Elektrowoz.pl.

Czy wiecie, że samochód elektryczny jest zazwyczaj hamowany poprzez hamowanie odzyskowe, tzn. za pomocą silnika elektrycznego? Dzięki temu akumulator jest doładowywany podczas hamowania. Zużycie hamulców jest nieporównywalnie wolniejsze niż w przypadku samochodu z silnikiem spalinowym.

stacja ładująca

Bardziej ekologiczne niż samochody z silnikami spalinowymi

 

Prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjnym parametrem samochodów elektrycznych jest ich aspekt ekologiczny. Transport jest jednym z najbardziej znaczących czynników zanieczyszczających powietrze. Powoduje smog, który jest utrapieniem większości światowych metropolii. Dlatego do niektórych z tych miast można dojechać tylko samochodem elektrycznym. W centrum obowiązuje bezwzględny zakaz wjazdu samochodów z konwencjonalnymi silnikami spalinowymi.

Samochody elektryczne nie powodują żadnych emisji spalin do miasta. Im większy odsetek samochodów elektrycznych w mieście, tym czystsze będzie powietrze.

To prawda, że energia elektryczna jest wytwarzana głównie z paliw kopalnych. Wytwarzają one jednak do 90% mniej spalin niż samochody z silnikami spalinowymi. Co więcej, wytwarzanie energii elektrycznej stale się rozwija. Udział tzw. czystej energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych rośnie z każdym rokiem.

auto elektryczne

Jaka jest największa korzyść z posiadania w domu stacji ładowania samochodów elektrycznych? Nigdy nie musicie się martwić, czy wystarczy Wam energii do jazdy, ponieważ zawsze możecie naładować samochód w swoim domu! Wybierz z szerokiej gamy domowych ładowarek w sklepie internetowym Świat Baterii.

Bezpieczeństwo jest na pierwszym miejscu

 

Prawdopodobnie największym mitem jest twierdzenie, że samochody elektryczne nie są bezpieczne. Samochody elektryczne, podobnie jak samochody z silnikami spalinowymi, muszą przejść testy bezpieczeństwa. W przeciwnym razie nie trafiłyby na drogi. O ich jakości świadczą doskonałe wyniki testów bezpieczeństwa.

Ponadto brak sprzęgła i ręcznie sterowana skrzynia biegów zapewniają większy zakres funkcji. Są one nie tylko ciche i energiczne, ale także niezwykle łatwe w obsłudze. Oczywistością są nie tylko systemy wspomagania, ale także automatyczne odłączanie akumulatora w razie wypadku drogowego.

Ale jak wygląda sytuacja z pieszymi? Czy samochody elektryczne są dla nich bezpieczne, nawet jeśli są bardzo ciche? Dla pieszych stanowią one zwiększone zagrożenie. Z tego powodu przepisy europejskie wymagają, aby samochody elektryczne wydawały specyficzny dźwięk do prędkości 20-30 km/h. A to, zwłaszcza podczas cofania.

nowe elektryki

Wady samochodów elektrycznych

 

Jak wszystkie nowe wynalazki, samochody elektryczne mają nie tylko zalety, ale także kilka wad. Większość z nich jest związana z kontrowersjami wokół akumulatorów litowo-jonowych, wysokim kapitałem początkowym potrzebnym do ich zakupu lub długim i pracochłonnym procesem ładowania.

 

Są drogie

 

Zakup samochodu elektrycznego jest nadal dość kosztowny dla przeciętnego Polaka. W przypadku wielu marek często trzeba zapłacić dwa razy więcej niż w przypadku zakupu tego samego modelu z silnikiem spalinowym. Tak więc wielu nabywców woli kupić "porządny samochód" za ponad 80 000 złotych, niż mały miejski samochód elektryczny.

Wysoka cena może się jednak zwrócić w kosztach eksploatacji. Zależy to od wielu czynników - jak często ładuje się akumulatory za pomocą szybkich ładowarek, które akumulatory ulegają znacznemu zużyciu, ile kilometrów się przejeżdża, itd.

ładowanie auta

 

Długotrwałe i pracochłonne ładowanie

 

W przypadku samochodu elektrycznego zdecydowanie trzeba popracować nad osobistym time managementem. Chociaż w dzisiejszych czasach ładowanie jest szybkie i łatwe, dla wielu osób staje się problemem. Pokonanie tej samej trasy pieszo zajmuje więcej czasu, ponieważ trzeba też naładować samochód. Jednak przeciętny samochód elektryczny przejedzie na jednym ładowaniu około 150-200 km po autostradzie.

Większość właścicieli ładuje swoje pojazdy elektryczne w domu, aby wydłużyć czas pracy akumulatorów. W domowej ładowarce ściennej można naładować samochód do 80% pojemności w ciągu około 4 godzin i 15 minut. Można jednak znacznie skrócić ten czas, korzystając z szybkiej ładowarki. Ładowanie może trwać zaledwie 40 minut!

 

Zmiany klimatyczne pogłębiają się

 

Samochody elektryczne nie emitują żadnych zanieczyszczeń podczas eksploatacji. Największym problemem są ich akumulatory. Do ich produkcji potrzebne są metale szlachetne. Zwłaszcza lit i kobalt. Chociaż kobalt nie jest już prawie w ogóle wykorzystywany do produkcji akumulatorów elektrycznych, lit nadal stanowi problem.

Niektóre baterie można poddać recyklingowi. Jednak większość z nich kończy na ogromnych składowiskach odpadów niebezpiecznych. Najbardziej bezpieczne jest przechowywanie ich w taki sposób, aby do gleby nie przedostawały się niebezpieczne toksyny.

Czy wiesz, gdzie poddać recyklingowi stary akumulator samochodowy? Sprawdź nasz kompletny przewodnik po sortowaniu odpadów, aby się tego dowiedzieć!

auto przyjazne środowisku

Dotacje na samochody elektryczne

 

W Polsce nie tylko osoby prywatne, ale także przedsiębiorcy i władze publiczne mogą otrzymać dotację na samochód elektryczny.

Dofinansowanie dotyczy nowego pojazdu elektrycznego lub hybrydowego typu plug-in. Warunkiem jest jednak to, że pojazd jest napędzany paliwami alternatywnymi, nie może mieć właściciela lub posiadacza pojazdu wymienionego w świadectwie technicznym i nie może być wpisany do rejestru pojazdów.

W przypadku programu “Mój elektryk” maksymalna wartość samochodu, który może dostać rządowe wsparcie, określona została na 225.000 zł. 

Źródło: Enerad.pl

Dbanie o samochód elektryczny tak naprawdę nie wymaga wiele. Jednak dodatkowe gadżety zawsze się przydadzą. Tym bardziej, jeśli znajdują się one w promocji. Sprawdź produktyu w e-sklepie Ucando.pl

Jak wygląda sytuacja z samochodami elektrycznymi w Polsce?

 

Polacy na ogół nie ufają nowym technologiom. Jednak ta tendencja powoli zaczyna zanikać. Ze względu na wysokie ceny paliw coraz częściej rozważają zakup bardziej przyjaznego dla środowiska samochodu elektrycznego.

Jednym z najlepiej sprzedająch się modeli w Polsce w 2021 roku była marka Škoda. W 2021 roku marka sprzedała w Polsce 203 samochody elektryczne. Największą reprezentację miała ŠKODA ENYAQ IV, której w grudniu sprzedano 35 egzemplarzy. 

marka Skoda

Samochody napędzane energią elektryczną nie są już nowością. Z roku na rok stają się one coraz bardziej popularną formą transportu. Nie ulega wątpliwości, że mają one swoją specyfikę. Jednak jazda nimi może być równie praktyczna i przyjemna, jak w przypadku konwencjonalnego silnika spalinowego. Ale przede wszystkim jest tańsza.

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz przeczytać więcej o nowinkach motoryzacyjnych? Kiedy zmienić opony? Gdzie kupić winietę? I znacznie więcej?  Wszystko znajdziesz na naszym blogu w kategorii Auto.