Jak oszczędzać energię elektryczną w czasach rosnących cen? Pomogą Ci nasze wskazówki

11.10.2022 Paulina Elektryczność Udostępnij

Chcesz wiedzieć jak oszczędzać energię elektryczną w domu? Istnieje kilka działań, które mogą pomóc w obniżeniu kosztów. Jak najszybciej je wypróbuj.

Energia elektryczna to duża pozycja na rachunku miesięcznych wydatków. Kilka rodzajów urządzeń i elektroniki jest używanych sporadycznie, inne codziennie.

Dużo energii elektrycznej zużywa się na ogrzewanie mieszkania, ogrzewanie wody, gotowanie, pranie i oświetlenie. Czy te koszty można zmniejszyć? Przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek, jak oszczędzać prąd.

Uczyń swój dom bardziej energooszczędnym dzięki nowym, nowoczesnym i energooszczędnym urządzeniom. Wystarczy tak niewiele - zacznij robić zakupy w sieci.

kuchnia

 

Średnie zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym

Czy wiesz, ile energii elektrycznej zużywa gospodarstwo domowe w ciągu roku? Z danych wynika, że gospodarstwo 1-osobowe zużywa średnio 800 – 1 600 kWh. Kwota za to zużycie wynosi około 465zł - 912zł rocznie.

Ilość zużywanej energii ulega ciągłym zmianom. Na koszt prądu wpływa przede wszystkim to, ile urządzeń i sprzętu posiadasz. A po drugie - jak często z nich korzystasz.

Poniższy rysunek ilustruje zużycie energii na podstawie używanej elektroniki i urządzeń. Pokazuje, które domowe sprzęty zużywają jej najwięcej. Na grafice jest zamieszczona informacja, jaki to rodzaj sprzętu, a także procent energii, jaki zużywa w porównaniu do innych urządzeń.

grafika

 

Ilustrowane zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych
Źródło: 
https://subiektywnieofinansach.pl/nowe-taryfy-czy-wymienic-lodowke/

 

Jednymi z największych konsumentów energii elektrycznej są elektryczne podgrzewacze wody, pralki i lodówko-zamrażarki. Znaczny procent całkowitego zużycia stanowi również oświetlenie.

 

Dostawcy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych

Opłaca się śledzić zmiany w cennikach dostawców energii elektrycznej. Nigdy nie wiadomo, czy inny dostawca nie zaoferuje lepszych warunków.

lykti

 

Wskazówki dotyczące oszczędzania energii elektrycznej

Pierwszą rzeczą, na którą polecamy zwrócić uwagę przy zakupie jakiegokolwiek urządzenia, jest etykieta energetyczna.

Dzięki niej dowiesz się kilku rzeczy o kupowanym produkcie. Na przykład, ile energii elektrycznej potrzebuje urządzenie do pracy lub jaka jest jego klasa hałasu. Wskazuje ona również jego klasę energetyczną. Pod względem najwyższej efektywności najlepsza klasa to A+++.

 

etykieta

Przykładowa etykieta energetyczna
Źródło: https://www.bilgoraj.pl/news/2004/etykiety-energetyczne.-naucz-sie-je-czytac-i-osz.html

 

Chcesz poznać przybliżoną cenę zużytej energii? Pomnóż swoje roczne zużycie energii elektrycznej w kW na rok przez aktualną cenę energii elektrycznej.

Skupienie się na energooszczędnych urządzeniach to pierwszy krok do zmniejszenia rachunków. Kolejna sprawa to właściwe i efektywne ich wykorzystanie. Oto nasze wskazówki na oszczędność energii elektrycznej.

 

zmywarka

__bulb
Jak oszczędzać na gazie w domu? Postaw na praktyczne porady

Zastanawiasz się jak zaoszczędzić na gazie? Używasz go nie tylko do gotowania, ale także do ogrzewania mieszkania oraz wody? Wypróbuj te praktyczne wskazówki i skończ z niepotrzebnym przepłacaniem.

Energia elektryczna

__check

Uruchamiaj pralkę tylko wtedy, gdy jest pełna i pierz w niższych temperaturach. Programu prania wstępnego używaj tylko do bardzo brudnego prania.

__check

Najlepszym zakupem jest suszarka kondensacyjna. Jest delikatna dla ubrań i przetwarza powstałą parę wodną na wodę. Ich wadą jest wyższa cena.

__check

Umieść lodówkę odpowiednio daleko od ścian, regularnie ją czyść i usuwaj na niej mróz. Wybierz pojemność lodówki w zależności od liczby osób. Pojemność dla 1 osoby to 60 litrów przestrzeni chłodniczej.

__check

Chociaż zmywarka zużywa pewną ilość energii elektrycznej, oszczędza wodę w porównaniu do mycia ręcznego.

__check

Podczas prasowania pamiętaj o jednej zasadzie oszczędzania pieniędzy. Prasuj ubrania tylko wtedy, gdy są suche. Prasowanie z użyciem pary wodnej spowodowałoby większe straty energii.

pralka

Gotowanie

__check

Należy używać płyt gazowych. Mają szybkie nagrzewanie, łatwą kontrolę i szybkie obniżanie temperatury oraz niższy koszt gazu w porównaniu z energią elektryczną.

__check

Czy masz kuchenkę elektryczną? Skorzystaj z wielostopniowej regulacji. Zacznij od najwyższego ustawienia i zmniejszaj temperaturę, gdy osiągniesz temperaturę, której potrzebujesz. Można całkowicie wyłączyć garnek przed osiągnięciem temperatury wrzenia, aby wykorzystać nagromadzone ciepło. Podobnie postępuj w przypadku pieczenia w piekarniku. I oczywiście podczas pieczenia drzwiczki urządzenia powinny być otwarte jak najmniej razy i jak najkrócej.

__check

W czajniku elektrycznym podgrzej niewielką ilość wody i tylko tyle, ile potrzebujesz.

__check

Kuchenka mikrofalowa pozwoli Ci zaoszczędzić aż do 70% energii podczas podgrzewania żywności, w przeciwieństwie do podgrzewania jej na zwykłej kuchence lub w piekarniku elektrycznym.

kucharz

Elektronika

__check

Na zużycie energii podczas oglądania telewizji ma wpływ wielkość przekątnej ekranu, rozdzielczość, dźwięk, a także podświetlenie.

__check

Klasyczny zestaw komputerowy zużywa znacznie więcej energii elektrycznej niż laptop.

__check

Jeśli zostawiasz komputer lub laptop na dłuższy czas, nie pozostawiaj go w stanie czuwania, wyłącz go. Zrób to samo z telewizorem, odtwarzaczem DVD lub wifi, jeśli wiesz, że nie będziesz z nich korzystać przez kilka dni.

telewizor

Szybkie wyłączanie i włączanie elektroniki w Twoim domu ułatwi listwa gniazdkowa z wyłącznikiem. Ten oraz inne przydatne akcesoria możesz łatwo zakupić.

Oświetlenie

Efektywność energetyczna oświetlenia wyrażana jest również poprzez klasy energetyczne. Litera E oznacza urządzenia najmniej energooszczędne, a A++ najbardziej energooszczędne.

Najbardziej ekonomicznym oświetleniem są świetlówki LED, źródła LED oraz wysokiej jakości żarówki należące do kategorii A++ i A+.

oświetlenie

 

Klasy energetyczne oświetlenia
Źródło: https://wlaczoszczedzanie.pl/etykieta-energetyczna-dla-opraw-oswietleniowych-wystawianych-w-punkcie-sprzedazy/

 

Oprócz klasy energetycznej, przy wyborze odpowiedniego oświetlenia skup się na tym, jaką przestrzeń potrzebujesz oświetlić.

W gabinecie lub kuchni idealnie jest mieć kilka głównych źródeł światła o odpowiednim natężeniu.

W przedpokoju lub na korytarzu również wystarczy nieco słabsze i bardziej stonowane światło. Do takich przestrzeni idealnie nadają się czujniki ruchu z oświetleniem LED.

zegar

Czy oszczędzanie energii elektrycznej sprawia Ci trudność? Pomogą Ci w tym nasze wskazówki i wypracowanie codziennych nawyków. W rezultacie na energii elektrycznej zaoszczędzisz dziesiątki euro rocznie.

__bulb
Jak zaoszczędzić w gospodarstwie domowym?

Rosnące koszty życia zmuszają nas do nieustannej, ponownej oceny naszych wydatków i zastanowienia się, w jaki sposób co miesiąc moglibyśmy zaoszczędzić. Wydatki na gospodarstwo domowe stanowią dużą część naszego budżetu, dlatego warto zacząć z oszczędzaniem właśnie od tego rodzaju wydatków.